Operational resilience in organizations: Effects of internal and external factors, and impacts on organizational performance and learning
Organizasyonlarda operasyonel dayanıklılık: İç ve dış faktörlerin etkileri ve organizasyonel performans ve öğrenme üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 961079
  2. Yazar: YAĞIZ YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı operasyonel dayanıklılığı etkileyen iç ve dış faktörleri incelemek ve operasyonel dayanıklılığın organizasyonel performans ve öğrenme süreçleri üzerindeki etkisini analiz etmektir. Organizasyonlar günümüzün dinamik iş ortamında artan belirsizlikler ve aksaklıklarla karşı karşıya kalırken, dayanıklılığı destekleyen mekanizmaları anlamak hayati önem taşıyor. Niteliksel bir araştırma yaklaşımı kullanılarak, derinlemesine bilgi toplamak amacıyla ilaç sektöründen profesyonellerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirildi. Araştırma kapsamında, nitel bir yaklaşım benimsenmiş ve derinlemesine görüşmelerle elde edilen veriler MAXQDA yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan tematik analiz sonuçları mülakatlardan doğrudan alıntılarla desteklenmiştir. Yapılan analizler sonucunda operasyonel dayanıklılığı etkileyen iç ve dış faktörler belirlenmiştir. Ayrıca operasyonel dayanıklılığın organizasyonel performans ve öğrenme üzerine etkilerine belirlenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the internal and external factors influencing operational resilience and to analyze the impact of operational resilience on organizational performance and learning processes. As organizations face increasing uncertainties and disruptions in today's dynamic business environment, understanding the mechanisms that support resilience has become crucial. Employing a qualitative research approach, semi-structured interviews were conducted with professionals from pharmaceutical industry to gather in-depth insights. Within the scope of the research, a qualitative approach was adopted and the data obtained through in-depth interviews were analyzed using MAXQDA software. The results of the thematic analysis were supported by direct quotes from the interviews. As a result of the analyses, internal and external factors affecting operational resilience were determined. In addition, the impacts of operational resilience on organizational performance and learning were determined and interpreted.