Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü (GDPR) kapsamında ortak veri sorumluluğu
Joint controllership in Terms of Personal Data Protection Law and General Data Protection Regulation
  1. Tez No: 810746
  2. Yazar: İREM KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ZORLUOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünyada yaşanan teknolojik ve bilimsel gelişmeler, kişisel verileri hem bir hammadde hem de bir ürün haline getirmektedir. Bu gelişmelerin hızı ivmelendikçe kişisel verilerin korunması ihtiyacı artmakta ve her geçen gün bu ihtiyaç şekil değiştirmektedir. Kişisel verilerin korunması hukuku da bu ihtiyaca cevap vermek adına, kişisel veriyi işleyen veri sorumlusunun tek bir kişi olabileceği gibi birden fazla kişiden oluşabileceğini de kabul etmiştir. Bu yeni veri sorumluluğu türü, bir yandan kişisel verilerin korunma düzeyini arttırmayı amaçlarken öte yandan veri sorumlularına daha fazla yükümlülük ve sorumluluk olarak yansımaktadır. Bu çalışmada, ortak veri sorumluluğu kavramının yapısı, ortak veri sorumluları arasındaki ilişki ve ortak veri sorumlularının yükümlülükleri incelenmiş, bu inceleme doğrultusunda ortak veri sorumluluğu kavramının Türk hukukunda uygulanabilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to technological and scientific developments in the world, personal data has become both a raw material and a product. As the speed of these developments increases, the need for the protection of personal data also increases and this need is changing from day to day. In order to meet this need, it has accepted in the personal data protection law that the data controller may act alone or jointly with someone else. While this new type of data controllership aims to increase the level of protection of personal data on the one hand, it also give more obligations and responsibilities on data controllers. In this study, the structure of the concept of joint controllership, the relationship between joint data controllers and their compliance obligations were examined, and the applicability of the concept of joint data controllership in Turkish law was evaluated in line with this review.