Safranal bileşiğinin obezite ve obezite aracılı enflamasyon üzerindeki etkilerinin 3T3-L1 hücre hattında in vitro koşullarda transkripsiyonel düzeyde incelenmesi
Transscriptional investigation of the effects of safranal compound on obesity and obesity-mediated inflammation in vitro conditions in 3T3-L1 cell line
  1. Tez No: 961095
  2. Yazar: DENİZ AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ÜNAL, DOÇ. DR. FİLİZ ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Obezite, dünya çapında prevalansı hızla yükselen ve birçok metabolik hastalığa zemin hazırlayan kritik bir halk sağlığı sorunudur. Temel olarak enerji alınımı ve harcanması arasındaki dengesizlik sonucu oluşan; genetik yapı, hormonal değişiklikler ve yaşam tarzı gibi çevresel faktörlerden de etkilenen kompleks bir hastalıktır. Obezite sadece adipoz dokuda meydana gelen artış değil aynı zamanda adipoz dokunun yapısında ve işlevlerinde meydana gelen değişikliklerle karakterize metabolik bir bozukluktur. Adipoz doku enerji deposu olmasının yanı sıra endokrin organ olma özelliği taşımaktadır ve çeşitli sitokinlerin salınımını sağlamaktadır. Normal koşullarda çoğunlukla anti-enflamatuvar özellikteki sitokinler salgılayan adipoz doku obezite varlığında TNF-α, MCP-1 ve IL-6 gibi proinflamatuar sitokinlerin salınımını arttırmaktadır ve bu artışla birlikte adipoz dokuya makrofaj infiltrasyonunu teşvik etmektedir. Bu durum obezitenin düşük dereceli kronik enflamatuvar özellikte olduğunu göstermektedir. Safranal anti-enflamatuvar ve antioksidan özellikleri ile ön plana çıkan, safran bitkisinden elde edilen aktif biyolojik bir bileşiktir. Bu çalışmada safranal bileşiğinin 3T3-L1 hücre hattında obezite ve obezite aracılı enflamasyon üzerine olan etkileri transkripsiyonel düzeyde incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı safranalin, obezite ve obezite aracılı enflamasyon ile ilişkili LPL, FABP-4, MCP-1 ve TNF-α gibi genler üzerinde düzenleyici etkisinin olup olmadığını saptamaktır. 3T3-L1 hücreleri farklılaştırılmalarının ardından farklı doz ve sürelerde safranal bileşiğine maruz bırakılmış ve ardından hücrelerden RNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. qPCR analizlerinde kullanılmak üzere elde edilen RNA örnekleri cDNA ya dönüştürülmüş ve obezite ve obezite aracılı enflamasyon ile ilgili seçilen genlerin ekspresyon seviyeleri tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlarda obezite ile ortaya çıkan enflamatuvar yanıt sonucu yükseldiği bilinen TNF- α geninin ekspresyon seviyelerinin 24 saat boyunca 5 µM doz uygulamasının ardından anlamlı bir azalışlar gösterdiği görülmüştür. Elde edilen bulgular doğrultusunda safranal bileşiğinin 3T3-L1 hücrelerinde adiposit farklılaşmasının üzerine olan etkilerinin yanı sıra obezite ile gelişen enflamatuvar yanıtı azaltması metabolik disfonksiyonlarla mücadele etmede safranalin önemli bir aday olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a critical public health problem with a rapidly increasing prevalence worldwide and paving the way for many metabolic diseases. Basically, it occurs as a result of the imbalance between energy intake and expenditure; It is a complex disease that is also affected by environmental factors such as genetic structure, hormonal changes and lifestyle. Obesity is a metabolic disorder characterized not only by an increase in adipose tissue, but also by changes in the structure and functions of adipose tissue. In addition to being an energy store, adipose tissue is an endocrine organ and provides the release of various cytokines. Under normal conditions, the release of proinflammatory cytokines such as TNF-α, MCP-1 and IL-6 increases in the presence of obesity in adipose tissue, which is mostly secreted by anti-inflammatory cytokines, and with this increase, it promotes macrophage infiltration into adipose tissue. This shows that obesity is low-grade chronic inflammatory. Safranal is an active biological compound obtained from the saffron plant, which stands out with its anti-inflammatory and antioxidant properties. In this study, the effects of safranal compound on obesity and obesity-mediated inflammation in the 3T3-L1 cell line were investigated at the transcriptional level. The main aim of the study was to determine whether safranalin has a regulatory effect on genes such as LPL, FABP-4, MCP-1 and TNF-α associated with obesity and obesity-mediated inflammation. After differentiation, 3T3-L1 cells were exposed to safranal compound at different doses and durations, and then RNA isolation was performed from the cells. RNA samples obtained for use in qPCR analyses were converted to cDNA and the expression levels of selected genes related to obesity and obesity-mediated inflammation were determined. In the results obtained, it was observed that the expression levels of the TNF-α gene, which is known to increase as a result of the inflammatory response that occurs with obesity, showed a significant decrease after 5 μM dose administration for 24 hours. In line with the findings obtained, the effects of safranal compound on adipocyte differentiation in 3T3-L1 cells, as well as the reduction of the inflammatory response that develops with obesity, reveal that safranal is an important candidate in combating metabolic dysfunctions.