Gıda üretimi ve dağıtımında çalışanlarda salmonella taşıyıcılığının araştırılması
Investigation of salmonella carriage among workers in food production and distribution
  1. Tez No: 961094
  2. Yazar: TUNCA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BAYRAM, DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Gıda kaynaklı hastalıklar küresel ölçekte önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu hastalıkların başlıca etkenlerinden biri olan Salmonella spp., özellikle hayvansal ürünler aracılığıyla insanlara bulaşabilmektedir. Etkenin tanısı kültür ve serolojik testlerle yapılabilir. Tedavide genellikle üçüncü kuşak sefalosporinler ve kinolonlar tercih edilir, ancak antibiyotik direnci, özellikle gelişmekte olan ülkelerde tedaviyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle temiz suya erişim, hijyen uygulamaları, güvenli gıda tüketimi ve aşılama önleyici açıdan kritik öneme sahiptir. Gıda zincirinde çalışan bireyler, asemptomatik taşıyıcı olduklarında dahi mikroorganizmayı gıdalara bulaştırarak salgın riski oluşturabilir. Bu nedenle, gıda çalışanlarının Salmonella taşıyıcılığı açısından düzenli olarak taranması hem gıda güvenliği hem de halk sağlığı açısından gereklidir. Bu çalışmaya, Mayıs 2024-Mayıs 2025 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yemekhanesi ile Gaziantep Üniversitesi Merkezi Mutfak birimlerinde taşeron işçi olarak çalışan toplam 94 gönüllü birey dahil edilmiştir. Katılımcılara demografik bilgilerini ve sağlık öykülerini içeren anket uygulanmış, her bireyden gaita ve kan örnekleri toplanmıştır. Gaita örnekleri, Salmonella izolasyonu amacıyla selektif zenginleştirme besiyeri olan Selenit F buyyona inoküle edilmiş, ardından Salmonella-Shigella (SS) agar ve Xylose Lysine Deoxycholate (XLD) agar gibi selektif-diferansiyel besiyerlerine ekim yapılarak kültürleri incelenmiştir. Şüpheli koloniler morfolojik özellikleri dikkate alınarak seçilmiş ve BD Phoenix tam otomatik mikrobiyoloji sistemi kullanılarak biyokimyasal ve identifikasyon testleri ile doğrulanmıştır. Kan örnekleri santrifüj edilerek serumları ayrılmış, Gruber-Widal aglütinasyon testi ile serolojik değerlendirmeleri yapılmıştır. Kültür ve serolojik testler sonucunda, incelenen bireyler arasında Salmonella taşıyıcılık oranı %1.06 olarak saptanmıştır. Bu bulgular, gıda üretim ve dağıtımında çalışan asemptomatik Salmonella taşıyıcılarının, patojeni kontamine gıdalar aracılığıyla yayma potansiyeli nedeniyle halk sağlığı açısından ciddi bir risk oluşturduğunu göstermektedir. Sonuçlar, gıda sektöründe çalışan bireylerde rutin tarama programlarının, düzenli taşıyıcılık testlerinin ve mikrobiyolojik sürveyansın önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, hijyen uygulamalarının iyileştirilmesi, taşıyıcıların yakından izlenmesi ve antimikrobiyal kullanımının dikkatli yönetilmesi gerektiği ortaya konmuştur. Bu çalışma, gıda güvenliğini sağlamaya yönelik mikrobiyolojik önlemlere katkıda bulunmakta olup, gelecekte yapılacak araştırmalarda özellikle taşıyıcı bireylerin mikrobiyolojik ve epidemiyolojik özelliklerinin daha ayrıntılı incelenmesi, kapsamlı koruyucu sağlık politikalarının geliştirilmesine ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Foodborne diseases are a major public health concern worldwide. Among the leading causative agents, Salmonella spp. is particularly significant, as it is commonly transmitted to humans through animal-derived food products. Diagnosis relies on culture methods and serological testing. Treatment typically involves third-generation cephalosporins and quinolones; however, antibiotic resistance, especially in developing countries, complicates therapeutic approaches. Therefore, access to clean water, proper hygiene practices, safe food production, and vaccination are of critical importance for prevention. Food handlers, even when asymptomatic carriers, can transmit the microorganism to food, posing an outbreak risk. Consequently, routine screening and investigation of carrier status among food workers are essential for both food safety and public health. In our study, conducted between May 2024 and May 2025, a total of 94 voluntary participants employed as subcontracted workers at Gaziantep University Şahinbey Research and Practice Hospital Refectory and the Gaziantep University Central Kitchen were included. Participants completed a questionnaire covering demographic characteristics and medical history, and both stool and blood samples were collected from each individual. Stool samples were inoculated into Selenite F broth, a selective enrichment medium for Salmonella isolation, followed by subculture onto selective-differential media such as Salmonella-Shigella (SS) agar and Xylose Lysine Deoxycholate (XLD) agar for culture examination. Suspected colonies were selected based on morphological features and confirmed through biochemical and identification tests using the BD Phoenix automated microbiology system. Blood samples were centrifuged to obtain sera, which were subsequently analyzed using the Gruber-Widal agglutination test for serological evaluation. Based on culture and serological test results, the prevalence of Salmonella carriage among the participants was determined to be 1.06%. These findings highlight that asymptomatic Salmonella carriers working in food production and distribution represent a significant public health risk due to their potential to spread the pathogen through contaminated food. The results underscore the importance of routine screening programs, regular carrier testing, and microbiological surveillance in the food sector. Furthermore, they emphasize the necessity of improving hygiene practices, closely monitoring carriers, and carefully managing antimicrobial usage. This study contributes to microbiological measures aimed at ensuring food safety and suggests that future research should focus on more detailed investigations of the microbiological and epidemiological characteristics of carriers, thereby guiding the development of comprehensive preventive health policies.