Afgan sığınmacıların göç sürecinde yaşadıkları sorunlar: Sivas örneği
Problems experienced by Afghan asylum seekers in the migration process: Sivas case
- Tez No: 961108
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, Sivas ilinde yaşayan Afgan sığınmacıların göç sürecinde karşılaştıkları sorunları derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Bunu yaparken, göçün küresel düzeyde artan önemine ve Türkiye'nin göç dinamiklerindeki merkezi konumuna dikkat çekilmiştir. Araştırma özellikle Afgan sığınmacıların deneyimlerine odaklanmaktadır. Bu tez nitel araştırma yöntemlerine dayanmaktadır ve saha araştırması kapsamında 15 Afgan sığınmacı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, katılımcıların göç sürecindeki deneyimleri de analiz edilmiştir. Çalışmanın temel bulguları, Afgan sığınmacıları Türkiye'ye göç etmeye motive eden başlıca faktörlerin siyasi istikrarsızlık, silahlı çatışmalar, güvenlik endişeleri ve ekonomik yetersizlikler olduğunu göstermektedir. Türkiye'ye başarılı bir şekilde ulaşan bireylerin, göç sonrası dönemde sağlık hizmetlerine erişimde zorluklar, yetersiz eğitim olanakları, yasal statülerine ilişkin belirsizlik, işgücü piyasasına erişimde zorluklar ve sosyal uyum sürecinden dışlanma gibi birçok zorlukla karşılaştıkları Sivas ölçeğinde tespit edilmiştir. Dil bariyerleri, kültürel farklılıklar ve yetersiz sosyal destek mekanizmalarının varlığı, söz konusu sürecin karmaşıklığını daha da artırmaktadır. Sığınmacıların yaşadığı travmalar, geçim kaygısı, sosyal dışlanma ve kimlik çatışmaları gibi psikososyal faktörler, entegrasyon sürecinin önündeki önemli engeller olarak tanımlanmıştır. Katılımcıların çoğunluğu Türkiye'de kalıcı bir gelecek kurma arzusunu dile getirmesine rağmen, mevcut koşulların bu arzuyu kolaylaştırmak için yetersiz olduğunu vurgulamaktadır. Araştırmada elde edilen veriler doğrultusunda, Afgan sığınmacıların karşılaştıkları sorunların sadece bireysel değil, yapısal ve kurumsal nedenlere de dayandığı sonucuna varılmıştır. Çalışma ayrıca, Afgan sığınmacıların Türk toplumuna uyumunu kolaylaştırmak için yerel yönetimlerin, kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının daha aktif bir rol oynaması gerektiğini önermektedir. Bu bağlamda araştırma, göç yönetimi politikalarının daha fazla kapsayıcılık, insan odaklı bir yaklaşım ve kültürel duyarlılık temelinde yeniden yapılandırılması gerekliliğine işaret etmekte ve sahaya dayalı ampirik veriler sunarak sosyal politika yapıcılarının çabalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to thoroughly examine the challenges faced by Afghan asylum seekers residing in the province of Sivas during their migration process. In doing so, it draws attention to the increasing global significance of migration and Turkey's central position within regional migration dynamics. Accordingly, this research focuses specifically on the lived experiences of Afghan asylum seekers. This thesis is based on qualitative research methods, with in-depth interviews conducted with fifteen Afghan refugees as part of the fieldwork. Participants' demographic characteristics—such as age, gender, marital status, and educational level—were evaluated using thematic analysis. In addition, their migration experiences were also analyzed. The main findings of the study indicate that the primary factors motivating Afghan asylum seekers to migrate to Turkey are political instability, armed conflicts, security concerns, and economic insufficiencies. Individuals who successfully arrived in Turkey were found to face numerous post-migration challenges, including difficulties in accessing healthcare services, inadequate educational opportunities, uncertainties regarding legal status, barriers to entering the labor market, and exclusion from the social integration process. The presence of language barriers, cultural differences, and insufficient social support mechanisms further complicates this process. Psychosocial factors such as trauma, economic hardship, social exclusion, and identity conflicts have been identified as major obstacles to the integration process. While most participants expressed a desire to establish a permanent future in Turkey, they emphasized that current conditions are insufficient to support this aspiration. Based on the data obtained, it has been concluded that the problems faced by Afghan asylum seekers are not only individual but also stem from structural and institutional factors. The study further recommends that local governments, public institutions, and non-governmental organizations take a more active role in facilitating the integration of Afghan asylum seekers into Turkish society. It emphasizes the need to expand language education programs, increase access to vocational training courses, improve the availability of psychosocial support services, and ensure equal access to public services. In this context, the study highlights the necessity of restructuring migration management policies based on greater inclusivity, a human-centered approach, and cultural sensitivity. Ultimately, it aims to contribute to the efforts of social policymakers by providing empirical, field-based data.