Etriyesiz olarak imal edilen kolon-temel birleşim bölgelerinin güçlendirilmesi ve yapısal onarımının deneysel yöntemle incelenmesi
Experimental investigation of retrofitting and structural repairing of foundation-column joints without transverse reinforcement
- Tez No: 961107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR TUNABOYU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Aktif deprem kuşağında yer alan ülkemizde meydana gelen depremler sonrası yapılan saha gözlemleri, kolon-temel birleşim bölgesindeki yetersiz sıklaştırmanın yaygın bir yapım hatası olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, enine donatısı bulunmayan kolon–temel birleşimlerinin çevrimsel yarı-statik yük altındaki performansını; hasar oluşumu, onarım ve güçlendirme yaklaşımları açısından incelemektedir. Bu amaçla, dört adet tam ölçekli test numunesi sabit eksenel ve çevrimsel yatay yük altında test edilmiştir. Referans numune, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018'e uygun detaylandırılmış; diğer numuneler ise birleşim bölgesinde etriye içermeyecek şekilde üretilmiştir. Bu numunelerden biri hasar sonrası karbon fiber katkılı polimer (CFRP) sargılamasıyla onarılmış, diğeri ise testten önce çelik köşebentlerle güçlendirilmiştir. Sonuçlar, CFRP ile onarılan TK-3 numunesinin en yüksek süneklik, deformasyon kapasitesi ve enerji sönümleme düzeyine ulaştığını ortaya koymuştur. Takviyesiz TK-2 en düşük performansı sergilerken, çelik köşebentle güçlendirilen TK-4 numunesi artan dayanım ve rijitlik göstermiş, ancak süneklik açısından sınırlı kalmıştır. Bulgular, CFRP'nin yapısal performansı geri kazandırmada ve iyileştirmede etkili olduğunu; çelik köşebentlerin ise yetersiz detaylandırılmış birleşim bölgeleri için pratik bir alternatif sunduğunu göstermektedir. Çalışma, kolon–temel birleşim bölgesinde uygun sıklaştırmanın önemini vurgulamakta ve sismik etkilere maruz kalabilecek mevcut yapılar için uygulanabilir onarım ve güçlendirme stratejileri önermektedir.
Özet (Çeviri)
Field investigations conducted after earthquakes in Türkiye, which is located within an active seismic zone, have revealed that insufficient confinement in the column–foundation joint region is a widespread construction defect. This study focuses on the performance of column–foundation joints without transverse reinforcement under cyclic quasi-static loading, with particular emphasis on damage mechanisms, repair strategies, and strengthening techniques. To simulate seismic effects, four full-scale test specimens were subjected to a constant axial load combined with quasi-static cyclic lateral loading. The reference specimen was detailed in accordance with the Turkish Building Earthquake Code (TBEC 2018), while the other specimens were intentionally constructed without transverse reinforcement in the column–foundation joint region. One of these specimens was repaired using carbon fiber reinforced polymer (CFRP) wrapping after initial damage, one of the undamaged specimen was strengthened with steel angle profiles. Experimental results indicated that the specimen TK-3, repaired with CFRP, exhibited the highest levels of ductility, deformation capacity, and energy dissipation. In contrast, the unreinforced specimen TK-2 demonstrated the poorest performance. The specimen TK-4, strengthened with steel angles, showed improved strength and stiffness but comparatively limited ductility. These findings demonstrate that CFRP wrapping is an effective technique for restoring and enhancing the structural performance of deficient joints, while steel angle strengthening offers a practical alternative for retrofitting poorly detailed regions. Overall, the study underscores the significance of adequate confinement in the column–foundation joint and provides applicable strategies for the repair and strengthening of existing structures that may be subjected to seismic loading.