Investigating the influence of cultural background on daylight perception
Kültürel geçmişin gün ışığı algısı üzerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 961131
  2. Yazar: GİZEM İZMİR TUNAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HECTOR ALTAMIRANO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Etkin Yapılar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
Her yıl milyonlarca insan, kalıcı veya geçici olarak yeni yerlere yerleşmek amacıyla göç etmektedir. Farklı yoğunluktaki gün ışığına sahip ülkelerden göç eden insanlar, iklim ve iç mekan koşullarına yönelik farklı algı ve beklentilere sahip olabilirler. Bireylerin alışılagelmiş aydınlatma ortamından veya diğer ilişkili faktörlerden, yani kültürel geçmişlerinden kaynaklanabilecek olan bu durum oldukça önemlidir, çünkü çalışma sonuçları bina sakinlerinin algılarına ve beklentilerine bağlı olarak binaları ve iç mekanları nasıl tasarlayacakları konusunda mimarlar ve aydınlatma profesyonellerine ışık tutarak bina sakinlerinin memnuniyetini arttırmak için kullanılabilir. Bu bilgi aynı zamanda enerji tasarrufu için de kullanılabilir çünkü gün ışığının verimli kullanımı hem HVAC (ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme) hem de aydınlatma sistemlerinin enerji tüketimini azaltmada etkilidir. Bu tezde, kültürel geçmişin gün ışığı algısı üzerindeki etkisini saptayabilmek amacı ile gün ışığı algısını değerlendirmek için bir metodolojinin geliştirilmesi ve bu metodolojinin kültürel geçmiş bağlamında uygulanması hedeflenmektedir. Katılımcıların gün ışığı algılarını değerlendirmek için üç sübjektif değerlendirme yöntemi kullanılmıştır: sübjektif derecelendirmeler, koltuk tercihi ve gün ışığı sınır çizimlerinden elde edilen algılanan gün ışığı mevcudiyeti ile ölçülen gün ışığı mevcudiyeti karşılaştırılmıştır. Koltuk tercihi ve sübjektif derecelendirme yöntemlerinden elde edilen algılanan gün ışığı mevcudiyetinin, gerçek gün ışığı mevcudiyeti ile bir dereceye kadar uyumlu olduğu gösterilmiştir. Hem öğrencilerin koltuk seçimleri hem de kütüphanelerdeki hareket sensörlerinden elde edilen koltukların kullanım verileri kütüphanelerde öğrencilerin koltuk seçiminde gün ışığının önemini vurgulamıştır. Ancak, gün ışığı sınır çizimlerinden elde edilen algılanan gün ışığı mevcudiyeti, gerçek gün ışığı ölçümlerinden bağımsız olarak kişiden kişiye büyük ölçüde değişiklik göstermiştir. Öte yandan, kültürel bağlamda gün ışığı algısını etkilediği düşünülen faktörler dört şekilde tanımlanmıştır. Bunlar etnik köken ve/veya gözlerin fizyolojik özellikleri, yerleşim alanı, geçmişte deneyimlenen ışıklı çevre ve sosyokültürel geçmiştir. Son olarak, geliştirilen metodoloji, bireylerin kültürel geçmişleri nedeniyle gün ışığı koşullarını farklı algılayıp algılamadıklarını anlamak için kullanılmıştır. Bazı bulgular kültürün gün ışığı algısında önemli bir faktör olabileceğini ortaya koysa da, çalışma sonuçları gün ışığı algısı üzerinde kültürel geçmişin hatrı sayılır bir etkisi olmadığını kanıtlamıştır. Ancak, bu çalışma, daha büyük örneklemli ek araştırmalar gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Millions of people migrate every year, aiming to settle either permanently or temporarily in new places. People from countries with different intensities of daylight might have various perceptions and expectations towards the climatic and indoor conditions. It might result from a previously accustomed lighting environment and other associated factors, namely individual cultural background. It is important because study outcomes may be utilised by architects and lighting professionals on how to design buildings and interior spaces depending on occupants' perceptions and expectations to increase occupants' satisfaction. This knowledge also can be used to save energy because the efficient use of daylight can reduce the energy consumption of both HVAC and illumination systems. To date, few studies have explored the relationship between cultural background and daylight perception; however, they mostly focused on glare sensitivity rather than daylight intensity. Cross-cultural studies aiming to investigate lighting preferences in interior environments are also rare. What is not yet known is the importance of cultural background and its impact on daylight perception, expectation, and satisfaction. Therefore, the development of a methodology for assessing daylight perception and its application in the context of cultural background are the main objectives of this research project, in order to investigate the impact of cultural background on daylight perception. In this thesis, three subjective evaluation methods were used to assess participants' daylight perceptions: subjective ratings, seat preference, and daylight boundary line drawings, and the perceived daylight availability obtained through these methods were compared to measured daylight availability.