Kronik hastalık tanısına sahip yaşlıların öz şefkat deneyimlerinin açıklanması
Exploration of the self-compassion experiences of older people diagnosed with a chronic disease
- Tez No: 961132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ŞENGÜN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma, kronik hastalık tanısı bulunan yaşlıların öz şefkat deneyimlerini açıklamak amacıyla tanımlayıcı kalitatif yaklaşımla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini bir eğitim ve araştırma hastanesinin İç Hastalıkları yataklı hasta servisinde izlenen kronik hastalık tanısı bulunan yirmi üç gönüllü yaşlı birey oluşturmuştur. Araştırma verileri niteliksel araştırma yöntemlerinden olan“Derinlemesine Görüşme”yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada; sosyo-demografik özellikler veri toplama formu, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve ses kayıt cihazı kullanılmıştır. Görüşme verilerinin analizinde tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada kronik hastalık tanısına sahip yaşlı bireylerin öz şefkat deneyimlerine yönelik altı tema belirlenmiştir. Bu temalar; Şefkatin Anlamı, Öz Şefkatin Unsurları, Öz Şefkatin Önündeki Engeller, Öz Şefkatin Faydaları, Öz Şefkatin Kolaylaştırıcıları ve Şefkatli Bakım Gereksinimi'dir. Sonuç olarak öz şefkatin, kronik hastalıkların ve yaşlanmanın birçok etkisine karşı kabul edici bir bakış açısı sağladığı belirlenmiştir. Kronik hastalık tanısı almış yaşlı bireylerde öz şefkati geliştirmeye yönelik kapsamlı hemşirelik müdahalelerinin geliştirilmesi ve uygulanması önerilir.
Özet (Çeviri)
This descriptive qualitative study conducted to explain the self-compassion experiences of older adults diagnosed with chronic diseases. The study sample consisted of twenty-three volunteer older adults diagnosed with a chronic disease and monitored in the Internal Medicine inpatient ward of a training and research hospital. The data were collected by the researcher using the“In-Depth Interview”method, one of the qualitative research methods. The Socio-Demographic Characteristics Data Collection Form, Semi-Structured Interview Form and a voice recorder were used to collect data. Thematic analysis method was used in the analysis of the interview data. In the study, the following six main themes emerged for the self-compassion experiences of older adults diagnosed with a chronic disease: Meaning of Compassion, Elements of Self-Compassion, Barriers to Self-Compassion, Benefits of Self-Compassion, Facilitators of Self-Compassion and Need for Compassionate Care. In conclusion, it was observed that a self-compassionate mentality provided a gentle, accepting perspective against many effects of chronic diseases and aging. It is recommended that comprehensive nursing intervention programs should be developed to improve self-compassion in older adults diagnosed with a chronic disease.