The plan evaluation and dose accumulation techniques in equivalent dose at 2 gy per fraction (EQD₂) for the application of re-irradiation in various clinical scenarios
Farklı bölgelerin ikinci seri klinik uygulamalarında EQD2 doz değerlerine göre plan toplama ve değerlendirme yöntemlerininincelenmesi
- Tez No: 961144
- Danışmanlar: DR. LECTURER MEMBER CEMİLE CEYLAN, DR. LECTURER MEMBER TÜRKAY TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Re-irradiation involves delivering additional radiation therapy to previously treated areas, often necessitated by cancer recurrence or new tumor development. This retrospective study, conducted at Istanbul Oncology Hospital between selected patients from 2017 to 2024 who underwent second series irradiations, implements plan evaluation and dose accumulation strategies using Equivalent Dose at 2 Gy per fraction (EQD₂) across different clinical scenarios. The research focuses on refining and optimizing treatment plans, dosimetric accuracy, and assessing treatment efficacy and safety within the scope of re-irradiation. The study draws on medical records of patients who underwent re-irradiation, using advanced dose calculation tools (Monte Carlo Simulation, MONACO 6.1.2, Elekta Versa HD) to analyze the impact of various fractionation schemes and treatment planning techniques. The primary research question addressed how different plan evaluation and dose accumulation techniques affect the effectiveness and safety of re-irradiation therapies assessed in EQD₂. The research underscores the importance of precise EQD₂ calculations, facilitating a nuanced understanding of cumulative biological effects. This work developed Radix Plan (radixplan.com), a clinically validated Python-based web application that automates EQD₂ computation for re-irradiation planning. The platform integrates Django for workflow management, Graphana for interactive DVH visualization, demonstrating
Özet (Çeviri)
Bu retrospektif kohort çalışması, malignite nüksü veya yeni tümör odağı nedeniyle daha önce radyoterapi uygulanmış anatomik bölgelere tekrar radyoterapi (re-İrradyasyon) yapılan olgularda, 2 Gy fraksiyon eşdeğer doz (EQD₂) modellemesi ile kümülatif doz dağılımlarının değerlendirilmesini amaçlamaktadır. İstanbul Onkoloji Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği'nde 2017-2024 yılları arasında re-İrradyasyon uygulanan hastaların verileri incelenerek; Monte Carlo simülasyonu, MONACO 6.1.2 tedavi planlama sistemi ve Elekta Versa HD lineer akseleratör ile üretilen dozimetrik veriler, fraksiyonasyon rejimlerinin biyolojik etkinliği açısından karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın temel hipotezi, re-İrradyasyon planlamasında EQD₂ temelli doz birikim algoritmalarının tedavi güvenliği ve tümör kontrolü üzerindeki belirleyici rolünün kantitatif olarak ortaya konmasıdır. Klinik senaryolara özgü olarak geliştirilen Radix Plan (radixplan.com) yazılımı, Django framework ile entegre edilmiş otomatize EQD₂ hesaplama modülü ve Graphana tabanlı dinamik Doz-Hacim Histogramı (DVH) analiz arayüzü sayesinde, manuel hesaplamalara kıyasla