CERRAHİ İNSİZYON ÖNCESİ YAPILAN EREKTÖR SPİNA PLAN BLOĞUNUN POSTTORAKOTOMİ AĞRI SENDROMU ÜZERİNE ETKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ
EVALUATION OF THE EFFECT OF ERECTOR SPINA PLAN BLOCK PERFORMED BEFORE SURGICAL INCISION ON POSTTORACOTOMY PAIN SYNDROME
  1. Tez No: 862822
  2. Yazar: MEYÇEN AKŞİT AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET CERRAHİ İNSİZYON ÖNCESİ YAPILAN EREKTÖR SPİNA PLAN BLOĞUNUN POSTTORAKOTOMİ AĞRI SENDROMU ÜZERİNE ETKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Çalışmamızda insizyon öncesi yapılan erektör spina plan bloğunun (ESPB) posttorakotomi ağrı sendromu (PTPS) üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve metod: Bu çalışma kontrollü bir olgu-kontrol çalışmasıdır. Araştırma Kayseri'de Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahi Ameliyathanesinde torakotomik ve torokoskopik cerrahi geçiren 18 yaş üstü, 60 hastada yapılmıştır. Hastalar preoperatif görüşmede değerlendirilmiş, araştırmanın amacı hakkında hasta yakınlarına ve hastalara bilgi verilerek izinleri alınmış ve bütün hastalara ESPB'nin nasıl yapıldığı anlatılmıştır. İşlemi kabul eden hastalar çalışma grubu olarak alınırken, kabul etmeyen hastalar kontrol grubuna dahil edilmiştir. Her iki gruptaki hastalara EKG, kan basıncı, SpO2 monitörizasyonu tamamlandıktan sonra rutindeki gibi genel anestezi uygulanmıştır. ESPB grubunda hastalara genel anestezi sonrası ESPB'u yapılmıştır. Postoperatif ağrı kontrolü her iki gruptaki hastalarda aynı şekilde sağlanmıştır. Hastaların postoperatif 24. saat ve 48. saat, 1. haftadaki ağrıları göğüs cerrahi servisinde, 1., 2. ve 3. aydaki ağrıları ise ağrı poliklinik kontrolü sırasında paindetect ağrı anketi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE EFFECT OF ERECTOR SPINA PLAN BLOCK PERFORMED BEFORE SURGICAL INCISION ON POSTTORACOTOMY PAIN SYNDROME ABSTRACT Objective: In our study, we aimed to investigate the effect of pre-incision erector spina plan block (ESPB) on postthoracotomy pain syndrome (PTPS). Materials and methods: This study is a controlled case-control study. The study was conducted in 60 patients over 18 years of age who underwent thoracotomy and thoracoscopic surgery in the thoracic surgery operating room of Erciyes University Medical Faculty Hospital in Kayseri. Patients were evaluated in the preoperative interview, their relatives and patients were informed about the purpose of the study, their consent was obtained and all patients were explained how ESPB was performed. Patients who accepted the procedure were included in the study group, while patients who did not accept were included in the control group. After ECG, blood pressure and SpO2 monitoring were completed in both groups, general anesthesia was applied as routine. In the ESPB group, ESPB was performed after general anesthesia. Postoperative pain control was the same in both groups. Patients' postoperative pain at 24th hour, 48th hour and 1st week postoperatively in the thoracic surgery service, pain at 1st, 2nd and 3rd month was evaluated with paindetect pain questionnaire during pain outpatient clinic control.