İnsanlı uçan platformların üretilmesi ve geliştirilmesi için metodik yol haritası
Methodological roadmap for the production and development of manned flying platforms
  1. Tez No: 961147
  2. Yazar: TURAL YAGUBOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY YUNUS ERKEÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN YAĞMUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu yüksek lisans tezi, insanlı uçan platformların üretimi ve geliştirilmesine yönelik sistematik ve disiplinler arası bir yaklaşımı temel almaktadır. Günümüzde havacılık ve uzay teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler, insanlı ve insansız hava araçlarının çeşitli sivil ve askerî alanlarda kullanımı açısından önemli fırsatlar yaratmıştır. Ancak bu teknolojilerin üretim ve entegrasyon süreçleri hâlâ önemli zorluklar içermektedir. Bu çalışma, özellikle insanlı uçan platformların (örneğin savaş uçakları, hava taksiler, acil müdahale araçları) tasarım, üretim, test ve ticarileşme süreçlerinde izlenebilecek metodik bir yol haritası sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis is based on a systematic and interdisciplinary approach to the production and development of manned aerial platforms. Today, rapid advancements in aviation and space technologies have created significant opportunities for the use of both manned and unmanned aerial vehicles in various civilian and military fields. However, the production and integration processes of these technologies still present substantial challenges. This study aims to offer a methodological roadmap that can be followed in the design, production, testing, and commercialization processes of manned aerial platforms—such as fighter jets, air taxis, and emergency response vehicles.