Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin matematik dersine yönelik inançları, düşünceleri, matematik korkusu ve akademik başarıları arasındaki ilişkiler
Relations between secondary school 8th grade students' beliefs, thoughts, fear of mathematics and academic achievements about mathematics
- Tez No: 961148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Matematik inancı bireyin matematiksel süreçlere katılımını, problem çözme ısrarını ve öğrenmeye yönelik duygusal tepkilerini önemli ölçüde etkiler. Olumlu matematik inançları, öğrenmeye açıklık ve başarı ile ilişkilendirilirken; olumsuz inançlar, kaygı, düşük motivasyon ve performans düşüklüğü ile bağlantılıdır. Bu nedenle, matematik eğitimi yalnızca bilişsel becerilerin değil, aynı zamanda bireysel inanç yapılarını da geliştirmeyi hedeflemelidir. Matematik korkusu ise, öğrencilerin dersle ilgili motivasyonlarını ve performanslarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle, öğrencilerin matematiğe karşı geliştirdikleri tutumlar, başarı düzeylerini belirleyen kritik bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Bu korkunun azaltılması ve öğrencilerin matematiğe yönelik olumlu bir bakış açısı kazanmaları için öğretmenlerin destekleyici bir öğrenme ortamı sağlaması önemlidir. Bu araştırmada, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin matematik dersine yönelik inançları, düşünceleri, matematik korkuları ve akademik başarıları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla iki veya daha fazla değişken arasındaki ilişkiyi tanımlamak ve ilişkinin derecesini belirlemek amacıyla ilişkisel (korelasyonel) araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma verileri Batı Karadeniz Bölgesi'ndeki bir ilde devlet okulunda okuyan 493 ortaokul 8. sınıf öğrencisinden toplanmıştır. Öğrencilerin matematiği faydalı ve emek isteyen bir ders olarak gördüğü, matematiğin sınırlayıcı yönlerini düşük düzeyde hissettikleri görülmüştür. Öğrencilerin matematikle ilgili düşüncelerinin genel olarak orta düzeyde olduğu, olumlu düşüncelerin yanı sıra yüksek düzeyde olumsuz düşüncelere de sahip oldukları belirlenmiştir. Matematik dersine yönelik korku düzeylerinin ise genel olarak orta seviyede olduğu görülmüştür. Öğrencilerin matematik başarıları ile matematik korkusu arasında negatif, matematik inançları ve düşünceleri ile ise pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Araştırma, öğrencilerin matematikle ilgili duyuşsal özelliklerinin akademik başarıları üzerindeki etkilerine yönelik kapsamlı bir değerlendirme sunmayı hedeflemektedir. ANAHTAR KELİMELER: Matematik, Matematik inancı, Matematik korkusu, Başarı
Özet (Çeviri)
Mathematical belief significantly influences an individual's participation in mathematical processes, persistence in problem-solving, and emotional responses to learning. Positive mathematical beliefs are associated with openness to learning and success, while negative beliefs are linked to anxiety, low motivation, and poor performance. Therefore, mathematics education should aim not only to develop cognitive skills but also to foster individual belief structures. Math anxiety, on the other hand, can negatively affect students' motivation and performance in the subject. As a result, the attitudes students develop toward mathematics are considered a critical factor in determining their level of success. Reducing this anxiety and helping students develop a positive perspective toward mathematics requires teachers to provide a supportive learning environment. In this study, a correlational research model was used to identify the relationships between 8thgrade middle school students' beliefs, thoughts, math anxiety, and academic achievement, and to describe the relationship between two or more variables and determine the degree of this relationship. The research data were collected from 493 8th-grade students attending a public school in a city in the Western Black Sea region of Turkey. It was found that students viewed mathematics as a useful and effortrequiring subject, and they felt the restrictive aspects of mathematics at a low level. Students' thoughts about mathematics were generally at a moderate level, with both positive and high levels of negative thoughts present. The level of fear toward the mathematics lesson was generally moderate. Significant negative relationships were found between students' math achievements and math anxiety, while positive relationships were identified between their mathematical beliefs and thoughts. The study aims to provide a comprehensive evaluation of the impact of students' affective characteristics related to mathematics on their academic achievements. KEYWORDS: Mathematics, Mathematical Belief, Mathematics Anxiety, Achievement