Üç boyutlu deformasyon analizinde koordinat dönüşümlerinin uygulanması:Grönland örneği
Application of Coordinate Transformations in ThreeDimensional Deformation Analysis: A Case of Greenland
  1. Tez No: 961158
  2. Yazar: OĞUZ KAĞAN CİNKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Jeodezik gözlemler deformasyonların tespiti için oldukça önemlidir. Yersel ve uzay tabanlı ölçüm yöntemlerinin gelişmesi ile günümüzde yerkabuğu hareketlerinin gözlemlenmesi ve değerlendirilmesi geçmişe göre oldukça kolay ve erişilebilir olmuştur. Özellikle uzay tabanlı jeodezik sistemler ile saha çalışmaları azalmış ve araştırmacılar, ulaşılması zor olan coğrafyalarda da ölçüm yapma imkanına erişmiştir. Bu ölçüm yöntemlerinden birisi de küresel konumlama sistemi olan GNSS'dir (Global Navigation Satellite System). Güncel olarak deformasyon gözlemlerinde sıklıkla kullanılan GNSS, üç boyutlu kartezyen koordinatlar ile Dünya üzerindeki bir noktanın konumunu, uzaydaki uydular yardımıyla belirlemeye olanak sağlar. Bazı GNSS verileri açık kaynaklıdır, bu veriler genellikle günlük ölçekte zamansal çözünürlüğe sahiptir ve bu veriler ile günlük ve aylık olarak zaman serisi analizleri çıkarılabilir. Bu yöntemler, noktalara ait gelecek ve geçmiş zamanlı konum tahminlerine olanak sağlamaktadır. Bu da GNSS'de farklı sebeplerle alınamamış eksik verilerin tahminine imkân verir. Deformasyon analizlerinin yapılabilmesi için koordinatların kartezyen koordinat dönüşümleri ile incelenmesi gerekmektedir. Jeodezide genellikle 7 parametreli benzerlik -bir diğer ismiyle Helmert- (üç eksen için öteleme, üç eksen için dönüklük, üç eksen için tek bir ortak ölçek çarpanına sahip olan) koordinat dönüşüm modeli kullanılmaktadır. Fakat 12 parametreli (üç öteleme, üç dönüklük, üç ölçek ve üç afinite parametrelerine sahip) afin koordinat dönüşümünden türetilen 13 farklı afin koordinat dönüşüm modelini de kullanmak matematiksel olarak mümkündür. Bu tez kapsamında yukarıda sözü geçen 15 farklı koordinat dönüşüm xxii modeli deformasyonları incelemek için kullanılmıştır ve Akaike Bilgi Kriteri'nin (AICc) uygun model seçiminde kullanılabilecek bir yöntem olduğu vurgulanmıştır. Grönland'da bulunan 51 adet GNSS istasyonuna ait veriler bu tezin kaynak verilerini oluşturmaktadır. Bahsedilen dönüşüm modelleri bu GNSS verileri kullanılarak; Grönland'ın güneybatısı, güneydoğusu, kuzeybatısı, kuzeydoğusu ve tamamı için uygulanmıştır. Bu sayede ilgili bölgelere ait üç boyutlu deformasyonların özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Geodetic observations are of great importance for detecting deformations. With the advancement of terrestrial and space-based measurement methods, observing and evaluating crustal movements has become significantly easier and more accessible compared to the past. In particular, space-based geodetic systems have reduced the need for fieldwork, allowing researchers to conduct measurements even in geographically inaccessible areas. One of these measurement methods is the Global Navigation Satellite System (GNSS). GNSS, which is frequently used in deformation observations, allows the location of a point on Earth to be determined with three-dimensional cartesian coordinates using satellites in space. Some GNSS data are openly accessible and typically have a daily temporal resolution. Therefore, time series analyses can be conducted on a daily or monthly basis using these data. These methods enable both past and future position estimations for specific points. This also allows for the prediction of missing data in GNSS measurements caused by various reasons. In order to carry out deformation analyses, coordinates need to be examined with cartesian coordinate transformations. In geodesy, generally 7-parameter similarity or Helmert (translation for three axis, rotation for three axis, with a single common scale factor for all three axes) coordinate transformation model is used for geodetic