İnternal karotis arter stenozunda karotis arter stentlemenin ve inflamatuar belirteçlerin serum düzeylerinin kognitif fonksiyonlar ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between carotid artery stenting and serum levels of inflammatory markers with cognitive functions in internal carotid artery stenosis
  1. Tez No: 961157
  2. Yazar: CEMRE GÜÇLÜ ÖZBEYCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ARLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Giriş ve Amaç: İnternal karotis arter stenozları, iskemik inmenin en önemli nedenlerinden biri olarak kabul edilmekte olup, yalnızca inme riski açısından değil, aynı zamanda serebral perfüzyonun azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan bilişsel etkiler yönünden de dikkatle değerlendirilmesi gereken bir klinik durumdur. Son yıllarda yapılan çalışmalar, karotis stenozunun serebral hipoperfüzyon, mikroembolizasyon ve serebral otoregülasyonun bozulması gibi patofizyolojik mekanizmalar aracılığıyla kognitif fonksiyonlar üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca aterosklerotik sürecin temelinde yer alan sistemik inflamasyonun, karotis arter stenozlarında hem belirleyici hem de ilerleyici bir faktör olarak rol oynadığı bilinmektedir. Bu bağlamda, karotis arter stentleme (KAS) işlemi yalnızca iskemik olayların önlenmesinde değil, aynı zamanda inflamatuar süreçlerin baskılanması ve kognitif işlevlerin iyileştirilmesi açısından da potansiyel faydalar sunabilir. Bu çalışmanın amacı, karotis stenozu tanısı almış hastalarda kognitif performans ve periferik inflamatuar belirteçler ile karotis stenozu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve KAS'nin bu parametreler üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya, NASCET kriterlerine göre ≥%70 asemptomatik ya da ≥%50 semptomatik karotis arter stenozu nedeniyle KAS uygulanan 26 hasta ile %50-70 arası asemptomatik karotis stenozu olan ve yalnızca medikal tedavi ile izlenen 26 hasta dahil edilmiştir. Tüm bireylerin başlangıç ve üçüncü ayda bilişsel durumları Montreal Bilişsel Değerlendirme (MoCA) ölçeği ile, inflamatuar durumları ise periferik kandan elde edilen NLR, PLR, MHR, CRP, SII ve SIRI gibi belirteçlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Internal carotid artery stenosis is recognized as one of the leading causes of ischemic stroke and warrants thorough evaluation not only for its contribution to stroke risk but also for its potential impact on cognitive functions due to reduced cerebral perfusion. Recent studies have increasingly highlighted the association between carotid stenosis and cognitive impairment, which may result from underlying pathophysiological mechanisms such as cerebral hypoperfusion, microembolization and impaired cerebral autoregulation. Moreover, systemic inflammation, an essential component of atherosclerosis, has been implicated both as a contributing and propagating factor in the development of carotid stenosis. In this context, carotid artery stenting, beyond preventing ischemic events, may also exert beneficial effects by suppressing inflammatory responses and improving cognitive performance. The aim of this study was to investigate the relationship between carotid artery stenosis, cognitive functions and inflammatory markers, and to assess the potential therapeutic effects of carotid artery stenting on these parameters. Materials and Methods: This prospective study included 26 patients who underwent carotid artery stenting due to ≥70% asymptomatic or ≥50% symptomatic carotid stenosis according to NASCET criteria, and 26 patients with 50–70% asymptomatic carotid stenosis who were followed with medical treatment alone. Cognitive status was assessed at baseline and at the third month using the Montreal Cognitive Assessment (MoCA), while inflammatory status was evaluated using peripheral blood markers including NLR, PLR, MHR, CRP, SII and SIRI.