Türk mitolojisinde kuş motiflerinin tezhip sanatına yansımaları ve yeni tasarımlar
Reflections of bird motifs in Turkish mythology on illumination art and new designs
  1. Tez No: 961165
  2. Yazar: ECENUR TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KÜÇÜKTURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Mitoloji toplumların yaşamını yansıtan bir aynadır. İnsanların yaşamlarından bu yana kurgusal ve mekâna bağlı geliştirdikleri yaratıcı güçler, yaşamlar, ölümler ve buna bağlı olarak tanrısal öyküleri anlatan sosyal bilim alanıdır. Mitos ve logos kavramlarının birleşmesi ile oluşan bu kavram“söylence bilgisi veya bilimi”olarakta aktarılabilir. Mitler insanoğlunun yaşamı boyunca farklı kültür ve coğrafyalarda ortaya çıkmış kültürel miraslardır. Türk toplumu inançlarını, duygularını, gelenek ve göreneklerini iletmede doğayı üsluplaştırıp, stilize ederek motifler ortaya çıkarmışlardır. Bunlardan birisi de kuş figürleridir. Türk toplumu ve mitolojisi için önemli olgular arasındadır. Sanatın her alanında bu tasvirlerin yansıdığını görmek mümkündür. Türk toplumu efsanevi kuş motiflerini yaşatmak için birçok eser ortaya koymuşlardır. Bu alanlardan bir tanesi de tezhip sanatıdır. Bu çalışmada geleneksel değerlerimizden birisi olan tezhip sanatını Türk mitolojisinde bulunan kuşlar ile destekleyerek yeni tasarımlar ile Türk kültür ve sanatına nasıl yansıdığını ortaya çıkmaktadır. Günümüzde önemini korumaya devam eden bu motifler geleneksel Türk sanatları alanında birçok çalışmaya ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Araştırmada, Türk mitolojisindeki kuşların tezhip sanatında kullanılması, motiflerimizin unutulmaması ve yeni alanlarda da görülmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mythology is a mirror reflecting the lives of societies. It is a social science field that tells the creative powers, lives, deaths and divine stories that people have developed since their lives, which are fictional and spatial. This concept, which is formed by the combination of the concepts of myth and logos, can also be transferred as“legendary knowledge or science”. Myths are cultural heritages that have emerged in different cultures and geographies throughout the lives of human beings. Turkish society has created motifs by stylizing and stylizing nature in order to convey its beliefs, emotions, traditions and customs. One of these is bird figures. They are among the important facts for Turkish society and mythology. It is possible to see the reflection of these depictions in every field of art. Turkish society has produced many works to keep legendary bird motifs alive. One of these fields is the art of illumination. In this study, we support one of our traditional values, the art of illumination, with birds in Turkish mythology and reveal how it is reflected in Turkish culture and art with new designs. These motifs, which continue to maintain their importance today, continue to inspire many studies in the field of traditional Turkish arts. The aim of the research is to use the birds in Turkish mythology in illumination art, to ensure that our motifs are not forgotten and to be seen in new areas.