İlaç tedarik zincirinde yenilikçi bir yaklaşım: Blok zincir temelli ağ mimarisi
An innovative approach to the pharmaceutical supply chain: Blockchain-based network architecture
  1. Tez No: 961166
  2. Yazar: HAKAN ARSLANHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ DELİCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kayseri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışma, ilaç tedarik zincirinde karşılaşılan soğuk zincir kırılması gibi kritik risklerin dijital olarak izlenebilmesi ve denetlenebilmesi amacıyla Hyperledger Fabric tabanlı blok zincir mimarisine dayalı bir model önermektedir. Mevcut sistemlerde gözlemlenen merkeziyetçilik, düşük şeffaflık ve sınırlı veri bütünlüğü gibi yapısal sorunlara karşılık, geliştirilen model; dağıtık defter teknolojisinin sunduğu değiştirilemezlik, rol bazlı erişim kontrolü ve zaman damgalı kayıt gibi özelliklerle alternatif bir çözüm sunmaktadır. Model kapsamında üretici, dağıtıcı, eczane ve denetleyici kurum gibi temel aktörlerin sistemdeki işlemleri role özgü olarak tanımlanmış; taşıma sürecindeki sıcaklık verileri IoT sensörleri aracılığıyla otomatik olarak zincire kaydedilmiştir. Senaryo temelli uygulamada, sıcaklık sınırlarını aşan bir sevkiyat süreci simüle edilmiş ve eczane tarafından ürün reddi işlemi başarıyla gerçekleştirilmiştir. Tüm işlemler hem Postman API çağrılarıyla hem de Hyperledger Explorer ve CouchDB arayüzleriyle görsel olarak doğrulanmıştır. Tez kapsamında geliştirilen sistem, Türkiye'de hâlihazırda kullanılan İlaç Takip Sistemi (İTS) ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş; blok zincir tabanlı yapının özellikle şeffaflık, izlenebilirlik ve denetlenebilirlik açısından yapısal faydaları tartışılmıştır. Çalışma, kamu sağlığına yönelik dijital izlenebilirlik uygulamaları için sürdürülebilir ve güvenilir bir alternatif model önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study proposes a model based on Hyperledger Fabric-based blockchain architecture to digitally monitor and control critical risks such as cold chain breakage in the pharmaceutical supply chain. In response to the structural problems such as centralization, low transparency and limited data integrity observed in existing systems, the developed model offers an alternative solution with features such as immutability, role-based access control and time-stamped recording offered by distributed ledger technology. Within the scope of the model, the transactions of the main actors such as manufacturer, distributor, pharmacy and supervisory institution in the system are defined as role-specific; temperature data in the transportation process are automatically recorded in the chain through IoT sensors. In the scenario-based application, a shipment process that exceeded the temperature limits was simulated and a product rejection was successfully performed by the pharmacy. All operations were visually verified with both Postman API calls and Hyperledger Explorer and CouchDB interfaces. The system developed within the scope of the thesis was evaluated in comparison with the existing Pharmaceutical Track and Trace System (ITS) in Turkey, and the structural benefits of the blockchain-based architecture, especially in terms of transparency, traceability, and auditability, were discussed. The study proposes a sustainable and reliable alternative model for digital traceability applications for public health.