Roma Katolik Kilisesi'nde dini günler
Religious days in the Roman Catholic Church
- Tez No: 961187
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dünya üzerinde pek çok dini inanç ve kültür bulunmaktadır. Bu inançlar, insanların hayatlarını şekillendirir ve toplumların birlik ve dayanışmasını güçlendirir. Din mensupları kutsal metinler ve tarihsel olaylar üzerine inşa edilmiş günler aracılığıyla bu inançları ve değerleri kutlarlar. Hıristiyanlıkta merkezi bir figür olan İsa'dan başka onun annesi Meryem ve Kilise tarafından aziz kabul edilen kişilerle ilgili de kutsal günler bulunmaktadır. Fakat Hıristiyanlıktaki temel üç mezhep içinde bazı dini günlerle ilgili ihtilaflar bulunmaktadır. Bu sebeple bu tezimizde yalnızca Roma Katolik Kilisesi bünyesinde kutlanan dini günleri ele aldık. Dini günler genel bağlamda İsa'nın doğumu, ölümü ve tekrar dirilişiyle alakalı olsa da Meryem ile ilgili dini günler de Katolikler için Meryem'in İsa'nın yaşamındaki rolünü kutlamak ve onun şefaati için dua etmek adına bir fırsat olarak görülmektedir. Ayrıca Meryem ile ilgili dini günler, Katoliklerin Meryem'in İsa'nın yaşamındaki önemi üzerine düşünmeleri içindir. Bunun yanında Katolikler için önemli ve değerli olan azizlerle de ilgili dini günler, Katolikler arasında coşkuyla kutlanmaktadır. Katolik anlayışta azizler, Kilise tarafından cennette oldukları ilan edilen ve bu nedenle Tanrı katında şefaatçi kabul edilen Hıristiyanlardır. Azizlerle ilgili dini günler, onların doğaüstü erdemlerini tanıma, örnek alma ve onların aracılığıyla Tanrı'dan yardım dileme fırsatıdır. Azizlere yöneltilen bu saygı; kişisel ve toplu dualarla, övgüyle ve onların erdemlerinin taklidiyle gerçekleştirilir. Genel olarak bir dini liderin yönettiği ayinlerde, dualar edilir, günün anlamı konuşulur ve İncillerden pasajlar okunur. Bu dini günler, inananların inançlarını güçlendirir, birlik ve dayanışma duygularını pekiştirir ve inananlar arasında birbirlerine umut verdiği söylenmektedir.
Özet (Çeviri)
There exist numerous religious beliefs and cultural traditions around the world. These belief systems shape individuals' lives and contribute to the strengthening of unity and solidarity within societies. Religious adherents celebrate these beliefs and values through days built on sacred texts and historical events. Apart from Jesus, who is a central figure in Christianity, there are also holy days for his mother Mary and people considered saints by the Church. However, within the three major branches of Christianity, there are certain disagreements regarding the observance of some religious holidays. For this reason, this thesis focuses exclusively on the religious days celebrated within the Roman Catholic tradition. While many of these religious observances commemorate events related to the birth, death, and resurrection of Jesus, those devoted to Mary are also of particular significance to Catholics. These Marian feast days are seen as opportunities to honor her role in the life of Jesus and to pray for her intercession. Moreover, they serve as occasions for reflection on the importance of Mary in the Christian narrative. In addition to feast days dedicated to Jesus and Mary, Catholics also celebrate with great enthusiasm those days honoring saints whom they regard as important and venerable. In Catholic doctrine, saints are Christians who have been officially declared by the Church to be in heaven and are therefore considered intercessors before God. Feast days associated with saints provide believers with the opportunity to recognize and emulate their extraordinary virtues and to seek divine assistance through their intercession. This veneration is expressed through personal and communal prayers, praises, and the imitation of saintly virtues. Typically, these religious observances involve liturgical ceremonies led by a religious leader, during which prayers are offered, the significance of the day is discussed, and passages from the Gospels are read aloud. Such celebrations are believed to reinforce the faith of believers, enhance a sense of unity and solidarity, and offer mutual encouragement within the religious community.