Sudan haber medyasında Türkiye'nin temsili: Suna Haber Ajansı örneği
Representation of Turkey in Sudanese news media: The case of Suna News Agency
  1. Tez No: 961202
  2. Yazar: ADEL MUSA ABAKAR NOUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ELİF YAVALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Sudan'ın resmi haber ajansı olan Sudan Haber Ajansı'nın (Sudan News Agency-SUNA), Türkiye'yi nasıl temsil ettiğini incelemektedir. Türkiye ile Sudan arasında son yıllarda derinleşen diplomatik, ekonomik ve kültürel ilişkiler, SUNA'nın haber içeriklerine de yansımakta; bu yansımalar üzerinden medya temsilleri ve söylem kalıpları araştırmanın odağını oluşturmaktadır. Nicel içerik analizi yöntemiyle gerçekleştirilen bu çalışmada, 15 Şubat 2024 ile 15 Mayıs 2025 tarihleri arasında SUNA'da yayımlanan Türkiye ile ilgili toplam 57 haber incelenmiştir. Haberlerin türleri, tematik yapıları, aktör profilleri ve görsel materyal tercihleri detaylı biçimde analiz edilmiştir. Bulgular, Türkiye'nin haberlerin %38,60'ında“Siyaset ve Diplomasi”, %24,56'sında ise“İnsani Yardım ve Kriz Müdahalesi”temaları çerçevesinde temsil edildiğini ortaya koymaktadır. Haberlerin %86'sı Türkiye hakkında olumlu bir tutum sergilemekte; Türkiye genellikle“kardeş ülke”,“yardımsever”ve“destekçi”gibi olumlayıcı sıfatlarla sunulmaktadır. Ayrıca haber görsellerinde Türk ve Sudan bayrakları ile diplomatik protokol içeriklerinin öne çıkarıldığı gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, SUNA'nın haber söyleminde Türkiye'yi stratejik, dostane ve insani bir aktör olarak kurguladığını; bu temsiller aracılığıyla Sudan kamuoyunda Türkiye algısını şekillendiren devlet merkezli ve resmi bir medya dili benimsediğini göstermektedir. Bu tez, SUNA örneği üzerinden devletmedya ilişkisi, uluslararası temsil ve haber üretim dinamiklerini anlamaya yönelik özgün bir perspektif sunmakta; medya ve uluslararası ilişkiler literatürüne katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study sets out to examine how Sudan News Agency (SUNA), Sudan's official news agency, represents Turkey. It is interesting to note that the deepening of diplomatic, economic and cultural relations between Turkey and Sudan in recent years is reflected in SUNA's news content. The media representations and discourse patterns through these reflections are worthy of further study. This study set out to examine a total of 57 news items related to Turkey that were published by SUNA between 15 February 2024 and 15 May 2025. To do so, we used quantitative content analysis methods. If I may say so, it seems that a full analysis was carried out on the types of news items, their thematic structures, actor profiles and visual material preferences. The findings suggest that Turkey is represented in 38.60% of the news items under the themes of 'Politics and Diplomacy' and in 24.56% under the themes of 'Humanitarian Aid and Crisis Intervention.' It is interesting to note that 86 per cent of the news items presented a positive attitude towards Turkey; Turkey was generally presented with positive adjectives such as 'brother country,'“helpful”and 'supportive.' It was also noted that Turkish and Sudanese flags, along with diplomatic protocol content, were highlighted in the news visuals. The findings suggest that SUNA's news discourse constructs Turkey as a strategic, friendly, and humanitarian actor; through these representations, it adopts a state-centred and official media language that shapes the perception of Turkey in the Sudanese public sphere. This thesis respectfully puts forward a unique perspective on understanding state-media relations, international representation, and news production dynamics through the example of SUNA, with the aim of contributing to the literature on media and international relations.