Bitkisel atıklardan karbon aerojel üretiminin yaşam döngüsü değerlendirmesi
Life cycle assessment of carbon aerogel derived from organic wastes
  1. Tez No: 961220
  2. Yazar: AYŞENUR ÜST UYAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİDE BANAR, DOÇ. DR. ZERRİN GÜNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarda, sürdürülebilir malzemelerin kullanılmasına olan ilginin oldukça arttığı ve bu noktada sürdürülebilir bir alternatif olan bitkisel atıklardan üretilen karbon aerojellerin ilgi odağı haline geldiği görülmektedir. Bu tez çalışmasında bir bitkisel atık türü olan atık nar kabuklarından elde edilen karbon aerojelin Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Life Cycle Assessment, LCA) metodolojisiyle çevresel etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada beyan edilen birim olarak“1 g karbon aerojel üretimi”sistem sınırı olarak ise“beşikten kapıya”yaklaşımı esas alınmıştır. Ön plan veri deneysel süreçten, arka plan veri ise lisanslı SimaPro 9.6 PhD yazılımına entegre Ecoinvent (V.3.10) veri tabanından elde edilmiştir. Bitkisel atıklardan karbon aerojel üretimi ile ticari olarak üretilen karbon aerojel üretiminin çevresel etkilerini karşılaştırmak için de literatürde yer alan Resorsinol/Formaldehit (RF) bazlı karbon aerojel seçilmiştir. Çalışma sonucunda nar kabuklarından üretilen karbon aerojelin çevresel etkilerinin en fazla elektrik tüketiminden kaynaklandığı ve RF bazlı karbon aerojele kıyasla tüm çevresel etki kategorilerinde daha iyi bir performans gösterdiği belirlenmiştir. Karşılaştırmalı LCA sonuçları, belirsizlik ve hassasiyet analizleriyle desteklenmiş; elektrik karışımındaki yenilenebilir enerji oranının artırılması, hammadde kaynaklı etkilerin daha net görünmesini sağlamıştır. Ayrıca, CML ve ReCiPe Midpoint (H) etki değerlendirme yöntemleriyle yapılan analizler paralel sonuçlar vermiştir, bu da sonuçların metodolojik tutarlılığını pekiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, scientific research has shown that the interest in the use of sustainable materials has increased considerably and carbon aerogels produced from biomass based waste have become a focal point as a sustainable alternative. This thesis aims to assess the environmental impacts of carbon aerogel derived from biomass waste (waste pomegranate peels) using Life Cycle Assessment (LCA) methodology. In the study the declared unit is“1 g carbon aerogel production”and the system boundary is based on the“cradle to gate”approach. Foreground data was obtained from the experimental process and background data was obtained from the Ecoinvent (V.3.10) database integrated into the licensed SimaPro 9.6 PhD software. Resorcinol/Formaldehyde (RF) based carbon aerogel was selected to compare the environmental impacts of carbon aerogel production from biomass waste and commercially produced carbon aerogel production. As a result of the study, the environmental impacts of carbon aerogel produced from pomegranate peels were found to be mostly driven by electricity consumption and outperformed RF based carbon aerogel in all environmental impact categories. The comparative LCA results were supported by uncertainty and sensitivity analyses, and increasing the proportion of renewable energy in the electricity mix provided a clearer picture of the impacts from the feedstock. Furthermore, analyses with CML and ReCiPe Midpoint (H) impact assessment methods yielded parallel results, reinforcing the methodological consistency of the results.