Açık ve kapalı alan sporcularının KLOTHO, FGF23, kas kuvvetleri, antropometrik ve bazı performans ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of KLOTHO, FGF23, muscle strength, anthropometric and some performance measurements of indoor and outdoor athletes
- Tez No: 961221
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÇOLAK, PROF. DR. FATMA CEYLA ERALDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı futbol (açık alan) ve voleybol (kapalı alan) sporcularının KLOTHO, FGF23, kas kuvvetleri, antropometrik ve bazı performans ölçümlerinin değerlendirilmesi ve farklarının araştırılmasıdır. Yöntem:Çalışmaya futbol ve voleybol sporcularından oluşan toplam 40 gönüllü (20voleybol-20futbol) katılmıştır. Katılımcılara antrenman öncesi antropometrik ölçümler, uyluk kas kuvveti ölçümü, el pençe kuvvet ölçümü, dikey sıçrama ölçümü ve rast testi uygulanmış olup, antrenman sonrası kan alımı gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler IBM Statistics 26 programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate and investigate the differences in KLOTHO, FGF23, muscle strength, anthropometric and some performance measurements of football (outdoor) and volleyball (indoor) athletes. Method: A total of 40 volunteers (20 volleyball-20 football) consisting of football and volleyball athletes participated in the study. Anthropometric measurements, thigh muscle strength measurement, hand claw strength measurement, vertical jump measurement and rast test were applied to the participants before the training, and blood was taken after the training. The obtained data were analyzed in the IBM Statistics 26 program.