Tıp Fakültesi öğrencilerinde beden dismorfik bozukluğun belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyiyle ilişkinin araştırılması
Research of the relationship between body dysmorphic disorder and intolerance of uncertainty grade in Medical Faculty students
- Tez No: 961223
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY AKSARAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Belirsizliğe tahammülsüzlük (BT) çeşitli anksiyete bozuklukları ve obsesif kompulsif bozuklukla ilişkilendirilmiş transdiyagnostik bir tanıdır. Bu çalışmada belirsizliğe tahammülsüzlüğün beden dismorfik bozukluğu (BDB) ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda tıp fakültesi öğrencilerine Beden Görünüşü Rahatsızlığı Testi (BGRT) ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği-12 (BTÖ-12) uygulandı. Bilinen ruhsal hastalığı ve bedensel anomalisi olan öğrenciler dışlandıktan sonra BGRT kesme puanına göre öğrenciler beden dismorfik bozukluğu (BDB) olanlar (n=20) ve BDB olmayanlar (n=461) şeklinde iki gruba ayrıldı. Bu iki grubun sosyodemografik verileri, beden kitle indeksi (BKİ), belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri karşılaştırıldı. BDB olanlar ve olmayanlar arasında yaş, cinsiyet, BKİ anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). BDB olan ve BDB olmayan gruplar arasında BTÖ-12 ölçek puanı (p=0,018), ileriye yönelik kaygı (p=0,034) ve engelleyici kaygı (p=0,015) alt ölçek puanları arasındaki istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. BGRT anket puanları ile BTÖ-12 toplam puanları arasında pozitif bir korelasyon olduğu saptandı (r=0,205, p˂0,01). BGRT anket puanları ile ileriye yönelik kaygı alt ölçek puanları arasında pozitif bir korelasyon olduğu saptandı (r=0,216, p˂0,01). BGRT anket puanları ile engelleyici kaygı alt ölçek puanları arasında da zayıf düzeyde pozitif bir korelasyon saptandı (r=0,166, p˂0,01). Çalışmamızın sonuçları, BDB ile BT'nin ilişkisinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Intolerance of uncertainty (IU) is a transdiagnostic construct associated with various anxiety disorders and obsessive-compulsive disorder. This study aimed to investigate the relationship between intolerance of uncertainty and body dysmorphic disorder (BDD). In our study, medical students were administered the Body Image Disturbance Questionnaire (BIDQ) and the Intolerance of Uncertainty Scale-12 (IUS-12). Students with known psychiatric disorders and physical anomalies were excluded. Based on the BIDQ cutoff score, students were divided into two groups: those with BDD (n=20) and those without (n=461). Sociodemographic data, body mass index (BMI), and levels of intolerance of uncertainty were compared between the two groups. There were no significant differences in age, gender, or BMI between the BDD and non-BDD groups (p>0,05). However, statistically significant differences were found between the BDD and non-BDD groups in the IUS-12 total score (p = 0,018), prospective anxiety subscale (p=0,034), and inhibitory anxiety subscale scores (p=0,015).