Metastatik olmayan meme kanserli tip 2 diabetes mellituslu hastalarda sodyum glukoz ko-transportör-2 inhibitörü kullanımının tedaviye yanıta ve prognoza olan etkisi
The effect of sodium-glucose co-transporter-2 inhibitor use on treatment response and prognosis in patients with non-metastatic breast cancer and type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 961224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BÜLENT KÜÇÜKAY, DR. BURAK ÖZBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışma T2DM tanılı meme kanserli kadın hastalarda sodyum glukoz kotransporter-2 inhibitörü tedavisinin kanser tedavisine etkinliğine, nüks oranlarına ve sağkalıma etkilerini, ve olası prognostik belirleyicileri incelemek amacıyla yapıldı. Gereç e Y ntem: Bu retrospektif çalışma, metastatik olmayan meme kanseri ve T2DM tanısı olan 158 kadın hasta ile, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde, 2015-2025 yılları arasında yapıldı. Hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri, hastaların tanı anındaki ve altıncı aydaki laboratuvar değerleri değerlendirildi. Çalışma grupları arasında sağkalım ve hastalıksız sağkalım süreleri karşılaştırıldı, sağkalım analizi için Kaplan-Meier yöntemi ile inceleme yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 158 hastanın 82'si SGLT2i kullanıyordu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effects of sodium-glucose cotransporter-2 (SGLT2) inhibitor treatment on the cancer treatment, cancer recurrence and overall survival (OS), and to identify potential prognostic markers in female patients diagnosed with breast cancer who also had T2DM. Materials and Methods: This retrospective study was conducted with 158 female patients who had non-metastatic breast cancer and T2DM simultaneously, in the University of Health Sciences, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital, between 2015 and 2025. The data of demographic characteristics, comorbidities, and laboratory results at the beginning of the study and the sixth month follow-up were evaluated. Kaplan-Meier method was used for survival analysis and to compare overall survival and disease free survival durations between clinical groups. Results: Of the 158 patients included in the study, 82 were using SGLT2 inhibitors (SGLT2i).