Dudak skuamoz hücreli kanserlerinin bilgisayarlı tomografik invazyon derinliğinin patolojik invazyon derinliği ile karşılaştırılması
Comparison of computed tomographic and pathological depth of invasion in lip squamous cell carcinomas
  1. Tez No: 961227
  2. Yazar: RUMEYSA AKIN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Akın Gündoğdu, R. Dudak skuamoz hücreli kanserlerinin bilgisayarlı tomografik invazyon derinliğinin patolojik invazyon derinliği ile karşılaştırılması, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2025. Bu çalışmanın amacı, dudak skuamoz hücreli karsinom (SHK) tanısı alan hastalarda, bilgisayarlı tomografi (BT) ile ölçülen radyolojik invazyon derinliğinin (rİD) patolojik invazyon derinliği (pİD) ile korelasyonunu araştırmaktır. Ayrıca gözlemci içi ve gözlemciler arası uyum değerlendirilmiş olup, tümör kalınlığı (TK), tümörün en büyük çapı, tümör dansitesi ve lenf nodu parametreleri ile BT'nin tanısal doğruluğu irdelenmiştir. Ocak 2010 ile Nisan 2024 tarihleri arasında dudak SHK tanısı almış 101 hasta retrospektif olarak tarandı. Preoperatif boyun BT'si mevcut olan 72 hasta değerlendirildi; kalite yetersizliği, artefaktlar, primer lezyonun seçilememesi gibi nedenlerle 21 hasta dışlanarak çalışma 51 hasta ile tamamlandı. BT verileri radyoloji araştırma görevlisi olan gözlemci-1 ile baş-boyun radyolojisinde kıdemli gözlemci-2 tarafından bağımsız olarak ikişer kez ölçüldü. Tümörün en büyük çapı ve dansite değerleri, TK, rİD ve lenf nodu çap ve dansite değerleri kaydedildi. Ayrıca lenf nodu diseksiyonu yapılan 27 hastada BT bulguları patoloji ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Akın Gündoğdu, R. Comparison of Computed Tomographic and Pathological Depth of Invasion in Lip Squamous Cell Carcinomas, Medical Specialty Thesis, Department of Radiology, Faculty of Medicine, Eskişehir Osmangazi University, Eskişehir, 2025. The aim of this study is to investigate the correlation between radiological depth of invasion (rDOI), measured by computed tomography (CT), and pathological depth of invasion (pDOI) in patients diagnosed with lip squamous cell carcinoma (SCC). In addition, intra- and interobserver agreement were assessed, and the diagnostic accuracy of CT was evaluated in terms of tumor thickness (TT), maximum tumor diameter, tumor density, and lymph node parameters. A retrospective review was conducted on 101 patients diagnosed with lip SCC between January 2010 and April 2024. Among them, 72 patients with available preoperative neck CT scans were evaluated. Twenty-one patients were excluded due to insufficient image quality, presence of artifacts, or inability to identify the primary lesion, resulting in a final study cohort of 51 patients. CT measurements were independently performed twice by Observer-1 (a radiology resident) and Observer-2 (a senior radiologist specialized in head and neck imaging). Maximum tumor diameter, tumor density, TT, rDOI, and lymph node size and density were recorded. In 27 patients who underwent lymph node dissection, CT findings were compared with histopathological results.