Deprem verilerinin zamansal ve mekansal analizi
Temporal and spatial analysis of earthquake data
- Tez No: 961226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN TUNALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, deprem verilerinin öğrenme zamansal ve konumsal örüntülerini analiz etme ve ayrıntılı yöntemlerin deprem tahminindeki işlemlerini değerlendirmeyi sağlar. Araştırmada, son 30 yıl içerisinde Marmara ve Kahramanmaraş bölgelerinde meydana gelen depremlerden elde edilen veriler kullanılarak LSTM, GRU, Bi-LSTM, Stacked LSTM ve CNN-LSTM modelleri geliştirilmiştir. Veri ön işleme sürecinde eksik veriler temizlenmiş; zamansal ve mekansal analizler gerçekleştirilmiştir. Deprem büyüklüğünün zaman ve gelişmelere bağlı olarak sismik etkisi (görüntü, b-değeri ve enerji salınımı) hesaplanarak görselleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, Stacked LSTM modelinin diğer modellere kıyasla daha düşük hata oranlarıyla üstün performans sergilediğini ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, derin öğrenme temelli yapıların deprem tahmininde etkili araçların olma potansiyelini vurgulamaktadır. Çalışma, tahmin başarısını artırmaya yönelik model artışı katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the spatiotemporal patterns of earthquake data and evaluate the effectiveness of deep learning methods in earthquake prediction. In the research, data obtained from earthquakes that occurred in the Marmara and Kahramanmaraş regions over the past 30 years were used to implement LSTM, GRU, Bi-LSTM, Stacked LSTM and CNN-LSTM models. During the data preprocessing phase, missing values were cleaned, and spatiotemporal analyzes were conducted. The distribution of earthquake magnitudes by time and location, along with seismic parameters (e.g., b-value and energy release), were calculated and visualized. The findings reveal that the Stacked LSTM model outperformed the others with lower error rates. These results highlight the potential of deep learning-based approaches as effective tools for earthquake prediction. The study aims to contribute to future model development efforts that seek to enhance prediction accuracy.