FDM 3D baskı teknolojisinde optimal parametrelerin belirlenmesi ve parça kalitesinin analizi: Sistematik bir inceleme ve pratik uygulamalar
Determination of optimal parameters and analysis of part quality in FDM 3D printing: A systematic review and practical applications
  1. Tez No: 961259
  2. Yazar: FURKAN BALIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial Design, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
3D baskı teknolojisi, günümüzde endüstriyel ve kişisel kullanımlar arasında hızla yayılan bir üretim yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Bu yenilikçi teknoloji, ürün prototiplerinden sanat eserlerine, medikal implantlardan endüstriyel parçalara kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. 3D yazıcılar arasındaki farklar, kullanılan malzeme türü ve teknolojiye göre belirlenmektedir. Bu alandaki en yaygın yöntemlerden biri olan FDM (Eriyik Yığma Modelleme/Fused Deposition Modeling), özellikle masaüstü 3D yazıcılarda tercih edilen bir tekniktir. FDM yöntemiyle parçalar, katman katman termoplastik malzeme eritilerek oluşturulur. Ancak, FDM yöntemiyle üretilen parçaların kalitesi, kullanılan 3D yazıcı parametrelerine bağlıdır. Bu parametrelerin doğru bir şekilde ayarlanması, parçanın mekanik dayanıklılığı, yüzey pürüzlülüğü, boyut doğruluğu ve genel estetiği üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olabilir. Bu bağlamda, bu tez çalışması FDM yöntemiyle üretilen parçalarda kullanılan 3D yazıcı parametrelerinin parça özellikleri üzerindeki etkilerini sistematik bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, doğru parametrelerin belirlenmesiyle sağlanabilecek en iyi sonuçları anlamak için sistematik bir yaklaşım benimsemektedir. Parametrelerin seçimi, 3D baskı kalitesini etkileyen önemli bir faktördür. Bu nedenle, çalışma, endüstriyel ve kişisel kullanımlar için ideal 3D baskılar üretme sürecinde değerli bir rehber oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın elde edeceği bulgular, araştırmacılar, endüstri profesyonelleri ve hobiler için 3D baskı alanındaki gelecekteki projeleri ve keşifleri yönlendirmede önemli bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
3D printing technology has emerged as a rapidly expanding manufacturing method in both industrial and personal applications. This innovative technology is utilized across a wide range of fields, from product prototypes to works of art, from medical implants to industrial components. The differences between 3D printers are determined by the type of material used and the underlying technology. One of the most common methods in this field is FDM (Fused Deposition Modeling), which is particularly preferred in desktop 3D printers. In the FDM method, parts are produced by melting thermoplastic material and depositing it layer by layer. However, the quality of parts produced using the FDM method depends heavily on the 3D printer parameters employed. Proper adjustment of these parameters can have a decisive impact on the mechanical strength, surface roughness, dimensional accuracy, and overall aesthetics of the printed part. In this context, this thesis aims to systematically examine the effects of 3D printer parameters on part properties in components manufactured using the FDM method.This research adopts a systematic approach to understand the optimal results that can be achieved by selecting the appropriate parameters. The choice of parameters is a critical factor influencing 3D printing quality. Therefore, this study aims to provide a valuable guide in the process of producing ideal 3D prints for both industrial and personal applications. The findings of this study will play an important role in guiding future projects and explorations in the field of 3D printing for researchers, industry professionals, and hobbyists alike.