Akciğer SBRT planlarında VMAT tekniği için hedef hacimlerde yoğunluk değeri tanımlama yöntemlerinin dozimetrik değerlendirmesi
Dosimetric evaluation of density override methods in target volumes for VMAT technique in lung SBRT plans
  1. Tez No: 961260
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN FİDAN KORCUM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyasyon Onkolojisi, Physics and Physics Engineering, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada, VMAT tekniği kullanılarak yapılan akciğer SBRT planlarında, hedef hacimlerde yoğunluk değeri tanımlama yöntemlerinin, tedavi planlarının kalitesine ve dozimetrik doğruluğuna etkilerinin hareketli fantom ile incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Akdeniz Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda, akciğer SBRT planlarında hedef hacimler için yoğunluk değeri tanımlama yöntemlerinin planların dozimetrik doğruluğuna etkisini araştırmak amacıyla, akciğer ve tümör doku yoğunluğuna eşdeğer materyaller kullanılarak solunum hareketini simüle edebilen bir fantom oluşturulmuştur. Bu fantomun 3 ve 4 boyutlu BT görüntülemesi yapılmış, BT görüntülerinde konturlamalar gerçekleştirilmiş ve hedef hacimler için farklı yoğunluk değeri tanımlama yöntemleri uygulanmıştır. Standart ve yoğunluk değeri tanımlanan görüntüler üzerinden VMAT tekniği ile tedavi planları hazırlanmıştır. Ayrıca, hareketli fantom ve radyokromik film kullanılarak ölçümler yapılmış ve bu ölçümlerin tedavi planları ile uyumu değerlendirilmiştir. Bulgular: Doz homojenliği açısından, PTVP yöntemi en düşük Dmax değeri ile hedef hacim içinde daha az sıcak nokta ve daha homojen bir doz dağılımı sağlamıştır. Plan verimliliğinde PTVP yöntemi, en düşük MU değerine ve ışınlama süresine sahip olarak öne çıkmıştır. Sabit film ile yapılan gama analizi sonuçlarına göre, 3 mm/%3 DD kriterinde tüm planlarda geçme oranı %94,4'ün üzerindedir. Hareketli film ölçümlerinden elde edilen profiller, elektron yoğunluğu tanımlanmayan Ave BT ve elektron yoğunluğu tanımlanan tüm yöntemlerde (ITVP, HP, PTVP) GTV'nin ölçülen dozunun hesaplanandan daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç: Bu tez çalışmasından elde edilen sonuçlar, VMAT tekniği kullanılarak yapılan akciğer SBRT planlarında, özellikle PTVP yoğunluk tanımlama yönteminin GTV yeterli doz alırken, sağlıklı akciğer ışınlamasında azalma sağlayabileceğini, tedavi planlarının kalitesini arttırabileceğini ve tedavi süresini kısaltabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the impact of different density override methods applied to target volumes on the quality and dosimetric accuracy of lung SBRT plans using the VMAT technique, through experiments with a moving phantom. Method: At the Department of Radiation Oncology, Akdeniz University, a custom-moving phantom was constructed using tissue-equivalent materials mimicking lung and tumor densities, capable of simulating respiratory motion. Both three-dimensional and four-dimensional computed tomography scans of the phantom were acquired. Target volumes were contoured on these images, and various density override strategies were applied. Based on both standard and density overridden images, VMAT plans were generated. Dosimetric measurements were performed using the moving phantom in conjunction with radiochromic films, and film-based results were compared with planning system calculations for each method. Results: The PTVP method resulted in the lowest maximum dose within the target, minimizing hot spots and ensuring a more homogeneous dose distribution compared to other methods. Regarding plan efficiency, the PTVP method was notable for yielding the lowest monitor units and shortest beam on times. Gamma analysis of fixed film measurements indicated that all plans achieved a passing rate exceeding 94.4% under the 3 mm/3% dose difference criteria, suggesting high agreement between measurement and calculation. Dose profiles obtained from moving film measurements demonstrated that, for both the AveCT and all electron override methods (ITVP, HP, PTVP), the measured dose to the GTV was consistently higher than predicted in the treatment planning system. Conclusion: The results obtained from this thesis study have revealed that, in lung SBRT plans performed using the VMAT technique, especially the PTVP density override method, can ensure the GTV receives sufficient dose while providing a reduction in healthy lung irradiation, increasing the quality of treatment plans, and shortening the treatment time.