Öğretmenlerin iletişim becerileri ve liderlik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' communication skills and leadership characteristics
- Tez No: 961258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KARAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin iletişim becerileri ve liderlik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma grubunu Ağrı İli Patnos İlçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda görev yapan 38'i Türkçe Öğretmeni, 41'i Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni, 35'i Rehber Öğretmeni, 48'i Okul Öncesi Öğretmeni ve 63'ü Sınıf Öğretmeni olmak üzere toplamda 225 öğretmen oluşturmaktadır. Katılımcılara araştırmacılar tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Korkut (1996) tarafından geliştirilen 'İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği' ve Bolman ve Deal (2000) tarafından geliştirilen, Türkçe uyarlaması Dereli (2002) tarafından yapılan 'Liderlik Yönelim Envanteri' yöneltilmiştir. Verilerin çözümlenmesi amacıyla SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada istatistiksel anlamlılık düzeyi 0.05 olarak temel alınmıştır. Verilerin normal dağılım varsayımı için çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmış ve dağılımın normal olduğu görülmüştür. Dolayısıyla iki bağımsız grup karşılaştırmalarında T-Testi, ikiden fazla gruplar için ise tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Ölçek alt boyutları arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Yaş ve tecrübe yılı değişkenlerine göre iletişim becerilerinde ve öğretmenlik alanı değişkenine göre liderlik yöneliminde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Sonuç olarak, iletişim becerileri ile liderlik yönelimi alt boyutların arasında güçlü düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin diğer öğretmenlere oranla iletişim ve liderlik özelliklerinin yüksek olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin İletişim becerileri arttıkça liderlik yöneliminin artacağı şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between communication skills and leadership characteristics of teachers. The research group consists of 225 teachers in total, 38 of whom are Turkish teacher, 41 of whom are Physical Education and Sports Teacher, 35 of whom are Guidance Teacher, 48 of whom are preschool teacher and 63 of whom are Classroom teacher, working in schools affiliated to the District National Education Directorate in Patnos district of Ağrı province. The participants were administered a personal information form prepared by the researchers, the 'Communication Skills Assessment Scale' developed by Korkut (1996) and the 'Leadership Orientation Inventory' developed by Bolman and Deal and adapted into Turkish by Dereli (2002). SPSS 22.0 package program was used to analyze the data. The statistical significance level was taken as 0.05 in the study. For the assumption of normal distribution of the data, skewness and kurtosis values were examined and it was seen that the distribution was normal. Therefore, T-Test was used for comparisons of two independent groups, and one-way ANOVA test was used for more than two groups. Pearson Correlation analysis was used to determine the relationship between the scale sub-dimensions. Significant differences were found in communication skills according to the age and years of experience variables and in leadership orientation according to the teaching field variable. As a result, strong positive significant relationships were found between communication skills and leadership orientation sub-dimensions. It can be interpreted that leadership orientation will increase as communication skills increase.