Feridun Dirimtekin'in yapmış olduğu Trakya araştırmalarının günümüzde yeni bir değerlendirmesi
An Evaluation of the studies made in by Feridun Dirimtekin
- Tez No: 96130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Antik devirden itibaren, birçok tarihi olaylara tanık olan Türk Trakyası, bu çağlara tanıklık edebilecek tarihi kalıntılar da içermektedir. İlk olarak yabancı seyyahların incelemesi ile başlayan bu haraket daha sonraları, Türk araştırmacıların da ilgisini çekmiştir. Feridun Dirimtekin'in Güneydoğu Avrupa, daha doğrusu Türk Trakyası araştırmalarına, yaptığı çalışmalarla destek vermiştir. Trakya araştırmalarına 1947, 1948 ve 1955 yılında Anastasios sur hattı hakkında yazdığı makale ile başlayan Dirimtekin'in, Trakya'ya ait olan makalelerin en önemlilerinden biri, İstanbul'un batısında Çiftlikköyü ve etrafındaki arazide bulunan Geç Roma ve Erken Bizans devrine ait olan su tesisleri hakkında olanıdır. Ayrıca Trakya'nın geç Roma ve Bizans askeri tesisleri ile ilgili olarak Silivri surları ve kalesi, yine askeri mimari ile ilgili olarak, İnecik - Malkara arasında bulunan ve Zesuthera olarak adlandırdığı bir tahkimat kalıntısına dair bir yazı hazırlamıştır. İnceğiz ve Vize'deki mağara manastırlarını incelemiştir. Bunların dışında Vize, Pmarhisar, Çatalca ve Midye 'ye dair araştırmaları ile Marmara Ereğlisi ile batısındaki eski bir liman kalıntısına dair araştırması da yayınlanmıştır. Vize Kalesi oldukça ayrıntılı bir şekilde anlatılmış olup ve oldukça yeterli bilgi vermektedir. Ayasofya Kilisesi üzerinde ise pek fazla inceleme yapılmamış, kısaca değinilmiştir. Dirimtekin'in Marmara Ereğlisi konusunda yeterli olarak yaptığı tek çalışma surlar dır. Daha sonraları kazı çalışmaları başlatılan Marmara Ereğlisi'nde daha fazla kalıntı ortaya çıkartılmış ve yerleri tespit edilmiştir. Feridun Dirimtekin'in yaptığı Trakya araştırmalarının izinden gidilerek yapılan bu çalışmada, daha çok yeni kayanaklarm da yardımıyla, Trakya bölgesi yeniden ele alınmış ve farklı bir açıdan değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler Feridun Dirimtekin Aquaduct Anastasios Sur Monolith Kale
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Thrace, which in fact includes a wide range of geographical areas, is rather a limited place within the borders of Turkey. Having been a cradle for many ancient civilizations, Thrace involues a great number of historical remains. The first research on the historical remains in Thrace has beenmade by foreign travellers. Later on, this region has been a charming place for Turkish researches as well. One of the first Turkish researchers who has worked in this region was F. Dirimtekin. His first researches were made in Istanbul. Afterwards, he startedto work in Thrace. The subject (objective) of his first research has mainly been the fortresses in the cities of Thrace, churches and other remains belonging to Byzantine Period. His studies can not be reparded as proffesional. However, they are still significant with respect to his examinations made at the original sites and his documentation concerning his examinations. His studies have been a guide for many researchers who will take interest in this region. Dirimtekin first examined teh ramparts (ancient walls) of Anastasius in Thrace. Afterwards, he examined the fortresses and other remains found in Silivri, İnceğiz, Pmarhisar, Vize, Midye, Marmara Ereğlisi. In this study (thesis), the region upto the ancient walls of Anastasius has been taken into consideration in the light of the research made by F. Dirimtekin. As a consequence of the study, it has been discovered ( proved) that the historical places and remains in Thrace are about to disappear. Key Words Feridun Dirimtekin Aquaduct Anastasios Ancient Walls Monolith Fortress