How can grammer be used more effectively in English language training prgramme? A syllabus design for CAE English in use
İngiliz dili eğitimi programında dilbilgisi nasıl daha etkili olarak kullanılabilir? CAE dilbilgisi kullanımı bölümüne yönelik müfredat programı düzenleme
- Tez No: 96131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN TÜTÜNİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu tez çalışması Trakya Üniversitesi, Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümünde hazırlık sınıflarında İngilizce'nin kullanımına yönelik bir dilbilgisi müfredat programı hazırlamak amacı ile oluşturulmuştur. Bu bölümdeki öğrenciler İleri düzey İngilizce bilgisini ölçen CAE sınavına eşdeğer olan bir İngilizce yeterlik sınavını geçmek zorundadır. İngilizce'nin kullanımı (English in Use), bu sınavın dört bölümünden birini oluşturmaktadır ve dil bilgisi ile yakından ilgilidir. Öğrenciler her ne kadar İngilizce dilbilgisi kurallarım biliyor olsalar da bu kuralları günlük yaşama uyarlamakta güçlük çekmektedirler. Bu doğrultuda, öğrencilerin sahip oldukları İngilizce bilgilerini kullanabilmeleri ile ilgili karşılaştıkları problemleri çözebilmek amacı ile özel bir program hazırlanmıştır. Program hazırlama ister sürece isterse süreç sonrası ulaşılması gereken amaca yönelik olsun, hedefledikleri noktaya ulaşma konusunda öğretmenler için büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmada hedefler ve amaçlar çalışmanın başında belirlendiğinden amaca yönelik (product-oriented) bir program hazırlanması uygun görülmüştür. Bu çalışmada araştırma yöntemi olarak Eylem Araştırması (Action Research) kullanılmıştır ve araştırma Diagnostic (Teşhis Koyma) ve Therapeutic (Tedavi Etme) olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Diagnostic aşamada sınıf gözlemi, anket ve düzey belirleme sınavı yardımı ile problemler belirlenmiştir. Elde edilen bilgilere göre öğrencilerin sahip oldukları İngilizce gramer bilgilerini günlük yaşama uyarlamakta güçlük çektikleri ve verilen sınavda yeterince başarılı olamadıkları görülmüştür.VI Therapeutic aşamada ise bir müfredat programı düzenlenmiş ve bazı özel sınıf teknikleri uygulanmıştır. Öğrencilerin bu teknikleri uygulamadaki başarıları gözlenmiş ve ara sınavlarla bu tekniklerin başarılı olup olmadığı denetlenmiştir. Sınav sonuçlan özel sınıf tekniklerinin kullanımının öğrencilerin başarılarında etkili olduğunu kanıtlamaktadır. Araştırma sonunda, İlk Düzey Belirleme Sınavı ile karşılaştırıldığında öğrencilerin Final Sınavı'nda oldukça büyük bir gelişme ve basan elde ettikleri görülmüştür. Bu çalışmanın bu alanda çalışan öğretmenlere ışık tutacağı ve bir rehber oluşturacağı umulmaktadır.VH ANAHTAR KELİMELER CAE Cambridge Seviye Sınavı ELT İngiliz Dili Eğitimi EFL Yabancı Dil Olarak İngilizce ESL İkinci Dil Olarak İngilizce
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study displays the research conducted at Trakya University, English Language Teaching Department with the aim of designing a specific grammar syllabus for the English in Use Course in the preparatory classes of the department. The students in the department have to pass an English Proficiency Test equivalent to Certificate in Advanced English (CAE). English in Use is one of the four parts of CAE and is very closely related with knowledge of grammar. Although the students know the grammar rules they do not know how to put them in use. Therefore, a specific syllabus was designed in order to solve the problems students encounter in putting their knowledge of English into use. Designing a syllabus is essential for the teachers to achieve the desired goal et the end of their course whether the syllabus is process or product-oriented. In this study, product-oriented syllabus was seen to be the most appropriate one as the goals and objectives of the course were determined at the beginning of the research. Action Research was used as a research method in this study and it was applied in two stages; diagnostic and therapeutic In diagnostic stage, the problems were diagnosed by the help of the First Proficiency Test, a questionnaire and classroom observation. According to the data supplied, the students were not successful enough in the exam and were in difficulty in putting their knowledge into use. ?am îftemö?KiriM kdmjmj 7}m In therapeutic stage, a syllabus was designed and some specific classroom techniques were applied. The students were observed during therapeutic stage and their development was checked upon by the Achievement Tests. The tests results proved that using specific classroom techniques were effective on the students' success. At the end of the research, it was seen that the students showed a considerable improvement and success in the Final Proficiency Test when compered with the First Proficiency Test. It is hoped that this study will shed a light and be a guideline to the teachers who are studying on the field.IV KEY WORDS CAE Certificate in Advanced English ELT English Language Teaching EFL English as a Foreign Language ESL English as a Second Language