Üniversite öğrencilerinde bilişsel esneklik, belirsizliğe tahammülsüzlük ve duygu düzenleme güçlüğünün sosyal kaygıyı yordama gücünün incelenmesi
Investigating the predictive power of cognitive flexibility, intolerance of uncertainty and difficulty in emotion regulation on social anxiety in university students
  1. Tez No: 961343
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde bilişsel esneklik, belirsizliğe tahammülsüzlük ve duygu düzenleme güçlüğünün sosyal kaygıyı yordama gücünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki çeşitli üniversitelerde öğrenim gören 474'ü kadın, 116'sı erkek olmak üzere toplam 590 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları Kişisel Bilgi Formu, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Bilişsel Esneklik Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ-12) ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form'dur. Üniversite öğrencilerinde bilişsel esneklik, belirsizliğe tahammülsüzlük ve duygu düzenleme güçlüğünün sosyal kaygıyı yordama gücünü belirlemek amacıyla Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda üniversite öğrencilerinin bilişsel esneklik, belirsizliğe tahammülsüzlük ve duygu düzenleme güçlüğü puanlarının sosyal kaygı puanlarını anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Buna göre bilişsel esneklik, belirsizliğe tahammülsüzlük ve duygu düzenleme güçlüğü birlikte sosyal kaygıdaki varyansın %28,1'ini açıklamaktadır. Değişkenlerin sosyal kaygıyı yordamasına ilişkin göreli önem sırası; duygu düzenleme güçlüğü, belirsizliğe tahammülsüzlük ve bilişsel esneklik şeklindedir. Duygu düzenleme güçlüğü ve belirsizliğe tahammülsüzlük sosyal kaygıyı pozitif yönde yordarken, bilişsel esneklik sosyal kaygıyı negatif yönde yordamaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the predictive power of cognitive flexibility, intolerance of uncertainty and difficulties in emotion regulation on social anxiety in university students. The sample of the study consisted of 590 participants (474 female and 116 male) from various universities in Turkey. The data collection tools used in the study were Personal Information Form, Liebowitz Social Anxiety Scale, Cognitive Flexibility Scale, Intolerance of Uncertainty Scale (ITS-12) and Difficulty in Emotion Regulation Scale-Short Form. Multiple Linear Regression Analysis was conducted to determine the predictive power of cognitive flexibility, intolerance of uncertainty and difficulties in emotion regulation on social anxiety in university students. As a result of the study, it was found that university students' cognitive flexibility, intolerance of uncertainty and emotion dysregulation scores significantly predicted their social anxiety scores. Accordingly, cognitive flexibility, intolerance of uncertainty and difficulties in emotion regulation together explained 28.1% of the variance in social anxiety. The relative order of importance of the variables in predicting social anxiety is as follows: difficulty in emotion regulation, intolerance of uncertainty and cognitive flexibility. Difficulty in emotion regulation and intolerance of uncertainty predicted social anxiety positively, while cognitive flexibility predicted social anxiety negatively. The findings of the study were discussed within the framework of the literature and recommendations were presented.