Sosyal ve duygusal öğrenme destekli su eğitiminin ortaokul öğrencilerinin sosyal ve duygusal öğrenme becerilerine etkileri
The effects of social and emotional learning supported water education on the social and emotional learning skills of secondary school students
  1. Tez No: 961364
  2. Yazar: ECENUR GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM YILDIZ FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyal duygusal öğrenme destekli su eğitiminin ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin sosyal duygusal öğrenme becerileri üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışma, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı gömülü karma desende tasarlanmıştır. Çalışma, 2024-2025 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde Aydın ili merkezinde bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcıları yedinci sınıfta öğrenim gören 88 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında sosyal duygusal öğrenme (SDÖ) destekli su eğitimi grubu, su eğitimi grubu ve geleneksel su eğitimi (kontrol) grubu oluşturulmuştur. Çalışmanın nicel verileri Ergenlerde Sosyal Duygusal Öğrenme Ölçeği (ESDÖÖ; Totan, 2018) ile toplanmıştır. Nitel veriler ise iki deney grubundan seçilen öğrencilerle gerçekleştirilen bireysel görüşmelerle elde edilmiştir. Çalışmanın nicel verileri kovaryans analizi (ANCOVA) ile SPSS.25 paket programında analiz edilmiştir. Nitel veriler ise betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Çalışmanın nicel boyutunda elde edilen bulgular su eğitimi etkinliklerine sosyal duygusal öğrenme boyutlarının dahil edildiği SDÖ destekli su eğitimi grubu öğrencileri ile su eğitimi ve geleneksel su eğitimi grubu öğrencileri arasında sosyal duygusal öğrenme boyutlarının tamamında SDÖ destekli su eğitimi grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık ortaya çıkarmıştır. Çalışmanın nitel boyutunda elde edilen bulgular ise SDÖ destekli su eğitimi grubu öğrencilerinin, su eğitimi grubu öğrencilerine kıyasla SDÖ becerilerinde daha yüksek düzeyde olumlu değişimler yaşadığını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma ile su eğitimi uygulamalarına SDÖ boyutları eklendiğinde öğrencilerin öz farkındalık, öz yönetim, sosyal farkındalık, ilişki ve sorumlu karar alma becerilerinin daha etkili bir şekilde geliştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of social emotional learning-supported water education on the social emotional learning skills of seventh-grade middle school students. For this purpose, the study was designed with an embedded mixed design, combining quantitative and qualitative research methods. The study was conducted in a middle school in the center of Aydın during the second semester of the 2024-2025 academic year. The participants consisted of 88 seventh-grade students. Within the scope of the study, a social-emotional learning (SEL) supported water education group, a water education group, and a traditional water education (control) group were formed. Quantitative data of the study were collected using the Adolescent Social-Emotional Learning Scale (ASELS; Totan, 2018). Qualitative data were obtained through individual interviews conducted with students selected from two experimental groups. Quantitative data of the study were analyzed using analysis of covariance (ANCOVA) in the SPSS.25 package program. Qualitative data were analyzed using descriptive analysis. The quantitative findings of the study revealed a statistically significant difference in all social-emotional learning dimensions between the students in the SEL-supported water education group, where social-emotional learning dimensions were incorporated into water education activities, and the students in the water education and traditional water education groups, in favor of the SEL-supported water education group. The qualitative findings of the study revealed that the students in the SEL-supported water education group experienced greater positive changes in their SEL skills compared to the students in the water education group. This study concluded that students' self-awareness, self-management, social awareness, relationship skills, and responsible decision-making skills were more effectively developed when SEL dimensions were incorporated into water education activities.