Trakya'daki su kaynaklarının ekonomik analizi
Economic analysis of water resources in thrace
- Tez No: 96139
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERMAN KÜÇÜKALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Araştırmanın konusu“Trakya' daki Su Kaynaklarının Ekonomik Analizi”olarak belirlenmekle birlikte, içerikte de görüleceği gibi, Edirne ili üzerinde durulmuştur. Bunun Nedeni, Edirne ilinin hem toplam su rezervi açısından, hem de ekonomik olarak sulanabilecek arazi açısından Trakya bölgesinde ilk sırada yer almasıdır. Doğanın sağladığı bütün yeraltı ve yerüstü zenginlikleri içine alan doğal kaynaklar kavramı, doğa tarafindan insanoğlunun kullanımına sunulan her türlü kaynağı ifade eder. Bir kısım doğal kaynağın gelişen teknoloji sayesinde suni ikameleri üretilse de, büyük bir bölümünün henüz ikamesi mümkün olamamıştır. İktisadi kalkınma ve büyüme açısından önemli bir yere sahip olan doğal kaynaklar süre göz önüne alınarak; tükenir-tükenmez, yenilenen-yenilenemeyen veya sürekli-stok kaynaklar şeklinde gruplandınlırken, çevre bilimi açısından da canlı ve cansız doğal kaynaklar sınıflandırması yapılmaktadır. Türkiye doğal kaynaklar, özellikle de su kaynaklan açısından şanslı ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nde yer alan Edirne ili de bu zenginlikten payına düşeni almaktadır. İlin ekonomisi tarıma dayalı olup, ilin yüzölçümünün 456.859 ha'hk alanında tarım yapılmaktadır. Sanayi sektöründe de son yıllarda gelişmeler görülmektedir. İlin sanayi yapısını ve gelişimini etkileyecek en önemli etken organize sanayi bölgesinin kurulacak olmasıdır. İlin sahip olduğu su kaynaklan potansiyeli toplamı 6.561 hnrVyıl'dır. Bu potansiyelin büyük bir kısmı tanm sektöründe kullanılırken, diğer kısmı da sanayi ve hizmetler sektöründe kullanılmaktadır. Ancak, mevcut olan bu su kaynaklarının kullanımı beraberinde bir dizi ekonomik ve ekolojik sorunlan getirmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although the thesis subject is that“Economic Analysis Of Water Resources In Thrace”the thesis is focused on City of Edirne. Because City of Edirne is on the top city in Thrace region about the following subjects which have been studied in the thesis. These subjects are total water reserves and to be irrigated area. Concept of natural resources, which contains all kinds of underground and above ground weallty provided by nature, states all kinds of resources of human beings which offered to use by nature. Even tough a part of natural resources produces as artifical by devoloping tecnology but there is no alternative substitution of the major part of its. From the view of economic development and growth natural resources have a major importance and in this context natural resources can exmine in two categories. First is time-based category,it includes exhaustible and inexhaustible, renewable and unrenewable, flow and stock resources. The second category depends on science of environmetal and it includes alive and non-alive resources. Turkey has agreat chance about natural resources aspecially the from view of water resources. City of Edirne which placed on region of Marmara of Turkey has also the similar chance about natural resources such as water resources. Edime' s economic structure depends on agriculture amd agricultural activity has been done in a certain area of city's total area, it is approximately 456,859 ha. Industrial sector has been developing recently. The major factor is organised industrial region which will be established to develop industrial sector. Total potential water resources of Edirne is 6,561hm3 per year. While a great part of the wate resources uses in agricultural sector, the rest of it uses in industrial and service sector. But using of the available water resources has been caused several economic and ecologic problems.