Uluslararası havayolu taşımacılığının Türkiye ekonomisindeki yeri
The Place of international airway transport in Turkish economy
- Tez No: 96140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERMAN KÜÇÜKALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Uluslararası ticaret, uluslararası ekonominin en önemli unsurlarından birisidir. Uluslararası ticaret, birçok ürünün ve hizmetin ülkeden ülkeye dolaşması ve malların üretildikleri yerin dışında da kullanımını sağlar. Günümüzde ekonomik, sosyal, kültürel ve coğrafi bakımdan birbirinden büyük farklılıklar gösteren ikiyüzden fazla ülke bulunmaktadır. Dış ticaret içinde taşımacılık, özellikle havayolu taşımacılığı, en önemli bölümdür. Havayollarının 200 milyar dolar gibi bir rakamla, dünya ekonomisine verdiği destek, havayollarını, ticaretin en büyük bileşeni haline getirmiştir. Havayollarında yaşanan bu global değişim, Türkiye'de her geçen gün artarak gelişen, havayolu taşımacılığını etkilemiştir. Havayolu taşımacılığının, Türkiye ekonomisine verdiği destek, 2 milyar dolar civarındadır. Bu araştırmanın birinci amacı, uluslararası havayolu taşımacılığının Türkiye ekonomisinde ki yerini analiz etmektir. Araştırma üç bölümde izlenecektir; 1) Uluslararası Ticaret Kavramı 2) Uluslararası Ticaretin, gelişmiş ülkelerin ekonomilerinde ve ülkelerin havayolu taşımacılığı içinde değerlendirilmesi3) Uluslararası havayolu taşımacılığında Türkiye'nin yeri ve uluslararası havayolu taşımacılığının bölgesel gelişime etkisi Son bölümde, Türkiye'de havayolu taşımacılığına ilişkin, istatiksel analizlere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY International trading is one of the most essential elements in international economics. International trading leads to an interaction of many products and services between countries and thus international trading provides these products to be used in other countries. Nowadays, by means of economy, culture, geography and publicity, there are more than 200 countries that show great differences among each. The most important section in international trading is transporting, especially airways. The $ 200 billion contribution of airways to world economy foreshadows the great dynamics of airways. Due to this global change in airways, the influence of airways in transportation icreased day by day in Turkey. The contribution of airways to Turkish economy is about $ 2 billion. The initial aim of this research is to analyze the place of international air transportation in Turkish economy. This analysis consists of three sections which might be stated as follows: 1) The concept of international trading, 2) International transportation and its parallel to economically developed countries and the air transportation of countries, 3) Turkey's place in international air transportation and the effect of international air transportation to regional development. XC YtiKSKKÖ?Rf.1 M HVkut,.*VII Finally, this analysis will start from a concept and go through statistical statements and will end with a quite focusing perspective, which is Turkey.