Kültürel çalışmalar çerçevesinde 'Bir İstanbul Masalı' ve 'Bahar' dizilerindeki kadın ve erkek temsillerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the representations of women and men in the tv series 'An İstanbul Tale' and 'Spring' within the framework of cultural studies
  1. Tez No: 961395
  2. Yazar: SEVAL SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VACİT ERTAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kültürel çalışmalar; ideolojilerin, ilişkilerin ve kimliklerin toplumsal etkileşimlerle ve yaşam biçimleriyle nasıl oluşturulduğunu ve devam ettirildiğini anlamayı amaçlar. Medyanın topluma sunmuş olduğu televizyon dizileri ise toplumsal cinsiyet temsillerinin inşa edilmesinde ve doğallaştırılarak sunulmasında önemli bir araç olarak dikkat çekmektedir. Bu kapsamda çalışma, iki yerli televizyon dizisindeki toplumsal cinsiyet rollerini, kültürel çalışmalar çerçevesinde araştırarak, geçmişten günümüze değişen rollerin varlığının belirlenmesini amaçlamaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, kültürel bir yapılanma olduğunu varsayarak ortaya çıkan bu çalışma, zaman içerisinde toplumsal rollerin değişip değişmediğine cevap aramaktadır. Bu çalışmada nitel bir araştırma yöntemi olan söylem analizi kullanılmıştır. Bir İstanbul Masalı ve Bahar dizilerindeki karakter söylemleri toplumsal cinsiyet temsilleriyle bağdaştırılarak temalar oluşturulmuş ve sosyalist feminizm yaklaşımı benimsenerek yorumlanmıştır. Bir İstanbul Masalı dizisinde ataerkil ideolojinin devam ettiği ve yeniden üretildiği, kadınların ise daha çok geleneksel rollerle bastırıldığı ve emeğinin görünmez kılındığı ortaya konmuştur. Bahar dizisinde ise kadın karakterlerin bireyselleşme mücadelelerinin yoğun olduğu gözlemlenmiş ve destekleyici erkek figürlerin varlığı dikkat çekmiştir. Aynı zamanda bu mücadelelerin çoğunlukla hegemonik erkeklik kapsamında, ataerkil söylemlerle bastırılmaya ve sınırlandırılmaya çalışıldığı görülmüştür. Ayrıca karakter rollerinin, toplumsal ekonomik konumlarıyla, sınıf farklarının birbirini nasıl etkilediği de incelenmiştir. Sosyalist feminizmin eleştirdiği ekonomik kültürel yapıyı medya analiziyle buluşturması mevcut literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır. Ayrıca bu çalışma, zaman içerisinde değişen, gelişen temsillere ve toplumsal yapının dönüşebileceğine dair umut ışığı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cultural studies aim to understand how ideologies, relationships, and identities are constructed and perpetuated through social interactions and lifestyles. Television series, presented to society by the media, stand out as a significant tool in constructing and naturalizing gender representations. In this context, this study investigates gender roles in two domestic television series within the framework of cultural studies, aiming to identify the existence of these roles changing from past to present. This study, which assumes that gender inequality is a cultural construct, seeks to answer whether social roles have changed over time. This study utilizes discourse analysis, a qualitative research method. The characters' discourses in“Bir İstanbul Masalı”(An Istanbul Tale) and“Bahar”(Spring) are correlated with gender representations to create themes and interpreted using a socialist feminism approach. In“Bir İstanbul Masalı,”it is revealed that patriarchal ideology persists and is reproduced, while women are suppressed by traditional roles and their labor is rendered invisible. In“Bahar,”the female characters' intense struggle for individualization is observed, and the presence of supportive male figures is noteworthy. At the same time, it has been observed that these struggles are often suppressed and limited by patriarchal discourses within the framework of hegemonic masculinity. Furthermore, the interplay between character roles, socioeconomic positions, and class differences is also examined. Socialist feminism's integration of the economic and cultural structure it critiques with media analysis makes a significant contribution to the existing literature. Furthermore, this study offers a glimmer of hope that representations can change and evolve over time and that social structures can be transformed.