Turizm sektöründe metaverse pazarlamasının tüketicinin satın alma niyetine etkisi
The impact of metaverse marketing on the consumer's purchase intention in the tourism sector
- Tez No: 961394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAYSU ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimi, tüketici davranışlarını ve işletmelerin pazarlama stratejilerini köklü bir biçimde değiştirmektedir. Son yıllarda dikkat çeken teknolojik gelişmelerden biri olan metaverse, fiziksel ve sanal dünyayı bir araya getirerek tüketicilere etkileşimli, sürükleyici ve kişiselleştirilmiş deneyimler sunma potansiyeline sahiptir. Deneyim temelli bir sektör olan turizmde, metaverse uygulamaları destinasyon tanıtımından sanal otel turlarına kadar birçok alanda yeni olanaklar sunmaktadır. Akademik literatürde, turizm sektöründe uygulanan metaverse pazarlamasının tüketicilerin satın alma niyeti üzerindeki etkisini doğrudan inceleyen akademik çalışmaların sınırlı olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalarda, dijital ve sanal ortamda sunulan pazarlama uygulamalarının tüketicilerin satın alma niyeti üzerinde olumlu etkilerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, turizm sektöründe uygulanan metaverse pazarlamasının tüketicilerin satın alma niyeti üzerindeki etkisini irdelemek, akademik literatüre katkı sunmanın yanı sıra, turizm sektöründeki işletmelerin stratejik yol haritaları geliştirmesine olanak tanımaktadır. Bu çalışma, metaverse teknolojisinin pazarlama süreçlerine entegrasyonu konusunda farkındalık yaratma açısından da katkı sağlamaktadır. Bu yönüyle çalışma hem teorik hem de pratik açıdan önemli bir boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology has significantly transformed consumer behavior and the marketing strategies of businesses. One of the prominent technological developments in recent years is the metaverse, which brings together the physical and virtual worlds and offers consumers interactive, immersive, and personalized experiences. In the tourism industry, which is based on experiences, metaverse applications present new opportunities in various areas such as destination promotion and virtual hotel tours. A review of the academic literature reveals that there are only a limited number of studies directly examining the impact of metaverse marketing in the tourism sector on consumer purchase intention. Existing research indicates that marketing practices presented in digital and virtual environments have a positive effect on consumers' purchase intentions. In this context, analyzing the effect of metaverse marketing in the tourism sector on purchase intention contributes not only to the academic literature but also to the development of strategic roadmaps for businesses in the industry. Furthermore, this study raises awareness about the integration of metaverse technology into marketing processes. In this respect, it aims to address a significant gap from both theoretical and practical perspectives.