Atatürk'ün düşünce hayatında Fransız İhtilali
The French Revolution in Atatürk's intellectual life
  1. Tez No: 961396
  2. Yazar: YAŞA MUSTAFA PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Fransız İhtilali, Fransa'da siyasi, ekonomik, siyasal, toplumsal ve ideolojik sebeplerle başlamıştır. Fransız İhtilali'nde önce milli meclis açılmıştır, kralın gücü sınırlandırılmıştır daha sonra krallık yıkılmıştır, yazılan anayasalar önderliğinde, milli egemenliğe ve eşitliğe dayanan cumhuriyet ilan edilmiştir. Napolyon'un 1804 yılında imparator ilan edilmesiyle Fransız İhtilali son bulmuştur. Fransız İhtilali ve Fransız İhtilali'nden yayılan kavramlar Avrupa kıtasını ve Osmanlı coğrafyasını etkilemiştir. Fransız İhtilali'nde yaşanan süreçler, uygulamalar, Fransız İhtilali'ne yön veren filozoflar, Fransız İhtilali'nden yayılan fikirler ve ihtilalin başlarında ilan edilen 1789 Fransız İnsan ve Yurttaş Hakları Beyannamesi, Mustafa Kemal Atatürk'ü derinden etkilemiştir. Mustafa Kemal Atatürk'ün düşünce hayatında Fransız İhtilali ve ihtilalden yayılan fikirlerin varlığı açık şekilde görülmüştür. Mustafa Kemal Atatürk Fransız İhtilali'yle ilk kez Manastır Askeri İdadesi'nde tanışmıştır ve ömrünün sonuna kadar Fransız İhtilali ile ilgili yoğun şekilde okumalar, araştırmalar yapmış bu ihtilal ve ihtilalden yayılan fikirler hakkında düşüncelerini ifade etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, Fransız İhtilali, Fransız İhtilali'ne fikirleriyle yön veren filozoflardan olan J.J. Rousseau, Montesquieu, Voltarie hakkında da düşüncelerini söylemiştir. Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'nde gerçekleştirdiği inkılaplarda Fransız İhtilali'ni örnek aldığını belirtmiştir. Milli Egemenlik, milli birlik ve beraberlik, anayasacılık, eşitlik, özgürlük, kuvvetler ayrılığı gibi Fransız İhtilali'nden çıkan kavramlar Mustafa Kemal Atatürk'ün düşünce hayatında, devlet uygulamalarında yer almıştır. Mustafa Kemal Atatürk önce kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi'nde sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda yer verdiği cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, laiklik ilkeleri Fransız İhtilali ile ortaya çıkmıştır veya Fransız İhtilali ile önem kazanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk döneminde yaşayan gazeteci aydın ve bürokratlar da Fransız İhtilali'ne önem vermiştir, düşüncelerini belirtmişlerdir ve Fransız İhtilali ile Atatürkçülük hakkında karşılaştırmalar yapmıştır
Özet (Çeviri)
The French Revolution started in France for political, economic, political, social and ideological reasons. In the French Revolution, first the national assembly was opened, the power of the king was limited, then the kingdom was overthrown, under the leadership of the constitutions written, the republic based on national sovereignty and equality was declared. The French Revolution ended when Napoleon was declared emperor in 1804. The French Revolution and the concepts emanating from the French Revolution affected the European continent and the Ottoman geography. Atatürk was introduced to the French Revolution at the Monastir Military High School and read and researched intensively about the French Revolution until his last days. The French Revolution had a profound influence on Atatürk. Atatürk expressed his thoughts about the French Revolution, J.J. Rousseau, Montesquieu and Voltaire philosophers who shaped the French Revolution and the concepts of National Sovereignty, National Unity and Solidarity, Constitutionalism, Equality, Freedom, Separation of Powers, Republicanism, Nationalism, Populism and Secularism that spread from the French Revolution. In his speeches, Atatürk expressed his approval of the French Revolution as an example and spoke positively about this revolution. The concepts emanating from the French Revolution were adopted in principle by Atatürk and applied in the reforms he carried out in the Republic of Turkey. Journalists, intellectuals and bureaucrats living in Mustafa Kemal Atatürk's era also gave importance to the French Revolution, expressed their thoughts about the French Revolution and made comparisons between the French Revolution and Kemalism in terms of similarities and differences.