Pixy kamera kullanarak göz hareketlerinin tekerlekli sandalyesine entegrasyonu
Integration of eye movements into a wheelchair using a pixy camera
- Tez No: 961414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİLAY UÇAR YÜZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Fiziksel engelli bireyler günlük yaşamda ve temel ihtiyaçlarını karşılamada ciddi zorluklar yaşamakta, çoğu zaman başkalarından destek almak zorunda kalmaktadır. Bu duruma çözüm üretmek amacıyla görüntü işleme ve entegrasyon alanında çeşitli projeler geliştirilmektedir (Taş ve Özlüpek Taş, 2020). Bu tez çalışmasında, engelli bireylerin tekerlekli sandalye kontrolünü daha bağımsız ve düşük maliyetli şekilde sağlamayı hedefleyen bir sistem tasarlanmıştır. Sistemde Pixy Cam kamera modülü ve Arduino programlama kartı tercih edilmiştir. Pixy Cam'in renk tanıma (color lock) özelliği sayesinde, göz veya parmak ucuna sürülen belirgin renkli bir işaretin takibi yapılmakta ve Arduino kartı ile motor sürücüler kontrol edilerek tekerlekli sandalye yönlendirilmektedir. Yapılan deneylerde göz küresi takibinde parlaklık ve ışık etkisi nedeniyle %15 ± 2 gibi düşük bir başarı oranı elde edilmiştir. Buna karşın, parmak ucuna sürülen belirgin bir renk işareti ile yapılan takipte başarı oranı %50'yi aşmıştır. Bu sonuçlar, Pixy Cam'in renk tanıma yeteneğinin daha sabit ve parlama etkisi az yüzeylerde daha verimli kullanılabileceğini göstermiştir. Çalışmanın devamında, sistemin donanım ve yazılım yönünden geliştirilerek engelli bireylerin başkasına ihtiyaç duymadan daha bağımsız, rahat ve güvenli bir şekilde hareket etmeleri hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Physically disabled individuals face significant challenges in daily life and in meeting their basic needs, often having to rely on support from others. To address this issue, various projects have been developed in the field of image processing and integration (Taş and Özlüpek Taş, 2020). This thesis study aims to design a system that enables wheelchair control for disabled individuals in a more independent and low-cost manner. The system uses a Pixy Cam camera module and an Arduino programming board. Thanks to the Pixy Cam's color recognition (color lock) feature, it can track a distinctive color marker applied to the eye or fingertip, and the Arduino board controls the motor drivers to steer the wheelchair. Experiments showed that eye tracking resulted in a low success rate of around 15 ± 2% due to brightness and light effects on the eyeball. In contrast, tracking a clear color marker on the fingertip achieved a success rate exceeding 50%. These results indicate that the Pixy Cam's color recognition capability can be used more effectively on more stable, less reflective surfaces. Future work will focus on improving both the hardware and software of the system to enable disabled individuals to move more independently, comfortably, and safely without needing assistance from others.