Duygusal emek ve örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisinde örgüt kültürü ve transaksiyonel analiz ego durumlarının rolü: Bir alan araştırması
The role of organizational culture and transactional analysis ego states in the relationship between emotional labour and organizational citizenship behaviour: A field(case) study
- Tez No: 961415
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİP ÖRÜCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmanın amacı, duygusal emek ve örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisi ve bu ilişkide örgüt kültürü ve transaksiyonel analiz ego durumlarının rolünü belirlemektir. Bu doğrultuda araştırma Balıkesir ilinde yer alan bir kamu kuruluşunda çalışmakta olan 776 çalışandan toplanan veriler aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk olarak çalışmanın, problem, amaç, önem, varsayımlar ve sınırlılıklara yer verilmiştir. İlk bölümde çalışmanın ana kavramları olan duygusal emek, örgüt kültürü, transaksiyonel analiz ego durumları ve örgütsel vatandaşlık davranışı kavramlarını incelenmiştir. İkinci bölümde çalışmanın dayandırıldığı kuramsal temeller açıklanmıştır. Üçüncü bölümde literatür taraması ve hipotezler sunulmuştur. Dördüncü bölümde araştırmanın yöntemi, beşinci bölümde ise araştırmanın bulgularına yer verilmiştir. Son olarak altıncı bölümde ise araştırmanın sonucu değerlendirilerek, yöneticilere ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur. Çalışmanın sonucunda; Katılımcılara kolayda örnekleme yönteminden yararlanılarak anket uygulanmıştır. Yapılan analizler sonunda, duygusal emeğin örgütsel vatandaşlık üzerine etkisinin olduğu ve duygusal emek ile örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisinde örgüt kültürünün ve transaksiyonel analiz ego durumlarının aracı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between emotional labor and organizational citizenship behavior and the role of organizational culture and transactional analysis ego states in this relationship. Accordingly, the study was conducted through data collected from 776 employees working in a public organization in Balıkesir province. The study consists of six sections. Firstly, the problem, purpose, importance, assumptions and limitations of the study are given. In the first part, the main concepts of the study, emotional labor, organizational culture, transactional analysis ego states and organizational citizenship behavior are examined. In the second section, the theoretical foundations on which the study is based are explained. In the third section, literature review and hypotheses are presented. The fourth section presents the methodology of the study and the fifth section presents the findings of the study. Finally, in the sixth section, the results of the study are evaluated and suggestions are made for managers and researchers. As a result of the study; a questionnaire was applied to the participants by using convenience sampling method. At the end of the analysis, it was determined that emotional labor has an effect on organizational citizenship and that organizational culture and transactional analysis ego states have mediating effects on the relationship between emotional labor and organizational citizenship behavior.