Eğlenceli çalışma ortamının duygusal emek davranışı üzerindeki etkisi
The effect of playful work environment on emotional labor behaviour
- Tez No: 961413
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüz ekonomisinde işletmelerin sürdürülebilir olmalarının en önemli kaynaklarından birisi çalışanlarıdır. Duygusal emek, fiziksel emeğe paraleldir ve her ikisi de çok fazla efor gerektiren süreçlerdir. Eğlenceli bir iş ortamı, çalışanların genellikle daha mutlu, daha tatmin ve daha motive hissetmelerine neden olabilir. Bu durum, çalışanların duygusal emeği daha olumlu bir şekilde deneyimlemelerine ve ifade etmelerine yardımcı olabilir. Bu çalışmanın amacı, eğlenceli çalışma ortamının duygusal emek davranışı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amacın gerçekleştirilmesi için sağlık sektöründe yer alan çalışanlar üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Veriler elektronik ortamda anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma için 205 kişiye anket uygulanmıştır. Anket formu, demografik bilgiler, duygusal emek ve eğlenceli çalışma ortamına yönelik sorular içermektedir. Anket formunun ilk kısmında çalışanların demografik özelliklerine yönelik cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, işyerindeki pozisyon, çalışma süreleri ve toplam deneyim süresi olmak üzere toplam 7 soru sorulmuştur. İkinci kısımda duygusal emek davranış ölçeği için Brotherdige ve Lee (1998) tarafından geliştirilen ve Grandey'de (2000) kullanılan duygusal emek davranış boyutları kullanılmıştır. Ölçek 19 sorudan oluşturulmuş olup üç boyutta (rol yapma, bastırma ve derinlemesine davranma boyutları) uyumu araştırılmaktadır. Anket formunun üçüncü kısmında eğlenceli çalışma ortamı ölçeği için Gifford (2002) ve Amabile (1997) tarafından uyarlanan eğlenceye yönelik model kullanılmıştır. Eğlenceli çalışma ortamı ölçeği 12 sorudan oluşmaktadır. Bu ölçek sosyal ve yaratıcı çalışma ortamı ve geleneksel çalışma ortamı olarak iki boyutta yer almaktadır. Araştırmada toplanan verileri analiz etmek için faktör analizi, tanımlayıcı istatistikler, regresyon analizi ve güvenilirlik analizi yapılmıştır. Çalışmada eğlenceli çalışma ortamının duygusal emek üzerinde olumlu etkisinin olduğu hipotezi öne sürülmüştür. Araştırma sonuçları incelendiğinde katılımcıların eğlenceli çalışma ortamı düzeyleri arttıkça duygusal emek düzeyleri de artmaktadır. Çalışmamızın analiz sonucunda eğlenceli çalışma sürecinin çalışanların demografik yapılarından etkilenmeden duygusal emek üzerinde olumlu katkısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's economy, one of the most important sources of sustainability for businesses is their employees. Emotional labor parallels physical labor; Both are processes that require a lot of effort. A fun work environment can often make employees feel happier, more satisfied, and more motivated. This may help employees experience and express emotional labor in a more positive way. The purpose of this study is to examine the effect of a fun work environment on emotional labor behavior. To achieve this aim, a research was conducted on employees in the health sector. Data were collected electronically by survey method. For the research, a survey was administered to 205 people. The survey form includes questions about demographic information, emotional labor and fun working environment. In the first part of the survey form, a total of 7 questions were asked about the demographic characteristics of the employees, including gender, age, marital status, education level, position in the workplace, working hours and total experience period. In the second part, emotional labor behavior dimensions developed by Brotherdige and Lee (1998) and used in Grandey (2000) were used for the emotional labor behavior scale. The scale is composed of 19 questions and its compliance in three dimensions (acting, suppression and deep acting dimensions) is investigated. In the third part of the survey form, the fun model adapted by Gifford (2002) and Amabile (1997) was used for the fun work environment scale. The fun work environment scale consists of 12 questions. This scale has two dimensions: social and creative work environment and traditional work environment. Factor analysis, descriptive statistics, regression analysis and reliability analysis were conducted to analyze the data collected in the study. It was hypothesized in the study that a fun working environment has a positive effect on emotional labor. When the research results are examined, as the fun working environment levels of the participants increase, their emotional labor levels also increase. As a result of the analysis of our study, it was seen that the fun working process had a positive contribution to emotional labor, without being affected by the demographic structure of the employees.