Bölgesel güvenlik kompleksi teorisi kapsamında Kaddafi sonrası Libya'da güç mücadelesi
The power struggle in post-Gaddafi Libya within the framework of the regional security complex theory
  1. Tez No: 961417
  2. Yazar: NUMAN AYGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM OĞULTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Uluslararası ilişkiler teori ve pratiklerine önemli katkılar sağlayan Kopenhag Okulunun öncülerinden Barry Buzan ve Ole Weaver'ın çalışmaları, soğuk savaş sonrasında yeni bir güvenlik anlayışına temel atılmasına öncülük etmiştir. Güvenlik sektörlerinin gelişmesine ve güvenlikleştirme teorisine yapılan bu katkılarla, güvenliğin bölgesel boyutlarını ele alan teorik çalışmalar ortaya konmuş, bölgesel güvenliğin ilişkisel bir olgu olduğu kabul edilmiştir. Bu kabul ile belirli bir bölgedeki herhangi bir devletin yaşadığı kriz ve ulusal güvenlik sorununun, bölgedeki devletlerin ortak güvenlik çıkarlarından bağımsız olarak görülemeyeceği anlatılmıştır. Buradan hareketle, Libya'da 2011 yılında başlayan ve günümüze kadar devam eden siyasi ve güvenlik krizi, bölgesel bir gerilimin odak noktasını oluşturmuştur. Kaddafi rejiminin çöküşü, dış müdahaleler ve iç bölünmelerle birlikte Libya, iç güvenlik ve siyasi açıdan önemli bir çıkmazla karşı karşıya kalmıştır. Bu kriz, coğrafi yakınlığı, siyasi, sosyal ve kültürel faktörlerin de etkisiyle, özellikle Libya'ya sınır birliği olan ülkelerle sıkı bir ilişki içine girerek bu ülkelerin bulundukları bölgeleri tehlikeye atmıştır. Çalışmada, Libya krizinden etkilenen birinci kuşak bölgesel güvenlik kompleksi ülkelerine odaklanılmış, aynı zamanda Libya'da faaliyet gösteren küresel ve bölgesel güçlerin krizin devam etmesindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The works of Barry Buzan and Ole Wæver, pioneers of the Copenhagen School—which has made significant contributions to the theory and practice of international relations—have played a leading role in laying the foundations of a new understanding of security in the post-Cold War era. Through their contributions to the development of security sectors and the theory of securitization, theoretical studies addressing the regional dimensions of security have emerged, and regional security has come to be recognized as a relational phenomenon. Based on this understanding, it is argued that any crisis or national security issue experienced by a particular state within a given region cannot be viewed independently of the shared security interests of the other states in that region. In this context, the political and security crisis that began in Libya in 2011 and continues to this day has become the focal point of regional tension. Following the collapse of the Gaddafi regime, along with foreign interventions and internal divisions, Libya has faced a significant impasse in terms of internal security and political stability. This crisis, influenced by geographic proximity as well as political, social, and cultural factors, has developed strong interconnections—particularly with Libya's neighboring countries—and has endangered the security of the regions in which these countries are located. This study focuses on the first-tier countries within the regional security complex that have been affected by the Libyan crisis, while also examining the role of global and regional powers operating in Libya in the continuation of the conflict.