Yoğun bakım hemşirelerinin tanatofobi düzeyi ve yaşam sonu bakıma yönelik tutum ve davranışlarıyla ilişkisi
The relationship between thanatophobia levels of intensive care nurses and their attitudes and behaviors toward end-of-life care
  1. Tez No: 961418
  2. Yazar: HAKAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, yoğun bakım hemşirelerinin tanatofobi düzeyleri ile yaşam sonu bakıma yönelik tutum ve davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırmanın evrenini 1 Mayıs – 15 Eylül 2024 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi erişkin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 180 yoğun bakım hemşiresi; örneklemini ise, araştırmaya katılmaya gönüllü, dahil edilme kriterlerini karşılayan 160 yoğun bakım hemşiresi oluşturmaktadır. Veriler kişisel bilgi formu, Tanatofobi ölçeği, Yoğun bakım hemşirelerinin yaşam sonu bakıma yönelik tutum ve davranışları ölçeği (YSBYTDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, Pearson korelasyon t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizleri uygulanmıştır. Hemşirelerin tanatofobi düzeylerinin orta düzeyin biraz üstünde 29.30±8.38 olduğu, YSBYTDÖ ölçeğinden aldıkları ortalama puanların yüksek olarak nitelendirilebilecek sırasıyla tutum alt boyutu 34.84±4.22, davranış alt boyutu 18.38±4.12 ve toplam ölçek puan ortalaması 53.22±6.68 belirlenmiştir. ''kadın'' (30.77±7.72), ''Bir gün kendisinin de yaşam sonu bakım sürecine girecek olmasından korkan'' (31.09±7.62) hemşirelerin tanatofobi düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p0.05). Yoğun bakım hemşirelerine periyodik olarak bu psikometrik testlerin yapılması ve ölüm korkusu düzeyi yüksek olan hemşirelere gerektiğinde psikoterapi imkanları sunulmalıdır. Ayrıca yoğun bakım hemşirelerine yönelik yaşam sonu bakım süreci ve ölüm korkusu hakkında eğitim programları düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between the thanatophobia levels of intensive care nurses and their attitudes and behaviors toward end-of-life care.This descriptive and cross-sectional study was conducted with a population of 180 intensive care nurses working in adult intensive care units at Zonguldak Bülent Ecevit University Practice and Research Hospital and Zonguldak Atatürk State Hospital between May 1 and September 15, 2024. The sample consisted of 160 intensive care nurses who volunteered to participate in the study and met the inclusion criteria. Data were collected using a personal information form, the Thanatophobia Scale, and the Attitudes and Behaviors toward End-of-Life Care Scale for Intensive Care Nurses (ABECICNS). Statistical analyses were performed using the SPSS software. Pearson's correlation tests, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and post hoc tests (Tukey, LSD) were employed in the analysis of the data. The thanatophobia levels of the participants were slightly above moderate, with a mean score of 29.30±8.38. The mean ABECICNS scores of the participants were considered high, at 34.84±4.22 for the attitude dimension, 18.38±4.12 for the behavior dimension, and 53.22±6.68 for the total scale. Significantly higher thanatophobia scores were observed among the female participants (30.77±7.72) and those who reported fear of one day entering the end-of- life care process themselves (31.09±7.62) (p0.05). It is recommended that intensive care nurses undergo periodic psychometric assessments and that psychotherapy be made available to those with high levels of fear of death. Furthermore, educational programs addressing the end- of-life care process and fear of death should be organized for intensive care nurses.