Onkolojik sorunu olan çocuklarda semptom yönteminde dijital hikayeleme yönteminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluating the effectiveness of the digital storytelling method in symptom management in children with oncological conditions
- Tez No: 961456
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME ALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, Peplau'nun Kişilerarası İlişkiler Kuramı temel alınarak, onkolojik tanılı çocuk ve adölesanların semptom yönetiminde dijital hikâye anlatımı (DHA) yönteminin etkinliğini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Randomize kontrollü paralel grup girişimsel olarak tasarlanan çalışma Ocak–Temmuz 2024 tarihleri arasında, 7–18 yaş aralığında kanser tanılı 35 (17 girişim, 18 kontrol) çocuk\adölesanla gerçekleştirilmiştir. Girişim grubunda dört dijital hikaye anlatımı uygulaması ve iki izlem, olmak üzere altı haftalık ve altı oturumluk bir uygulama yapılmıştır. Kontrol grubunda altı haftalık süre içerisinde uygulama başında ve sonunda iki izlem yapılmış, klinik rutin bakımı almaları devam etmiştir. Veriler; SSPedi (Semptom Tarama Aracı), Çocuklar İçin Durumluk Kaygı Envanteri, Wong-Baker Yüzler Ağrı Ölçeği, BARF Bulantı Ölçeği ve Görsel Yorgunluk Ölçeği ile toplanmıştır. Ayrıca çocukların uygulamaya yönelik motivasyonları ve görüşleri bireysel görüşmelerle değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde Levene testi, Mann Whitney U testi, Yates Ki-kare testi, Fisher–Freeman–Halton testi ve Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effectiveness of the digital storytelling (DS) method in the symptom management of children and adolescents diagnosed with cancer, based on Peplau's Theory of Interpersonal Relations. Designed as a randomized controlled parallel-group intervention, the study was carried out between January and July 2024 with 35 children/adolescents aged 7–18 years (17 in the intervention group and 18 in the control group). The intervention group received a six-week program consisting of four DS sessions and two follow-up assessments. The control group received two follow-up assessments at the beginning and end of the six-week period and continued to receive standard clinical care. Data were collected using the SSPedi (Symptom Screening in Pediatrics Tool), State Anxiety Inventory for Children, Wong-Baker Faces Pain Scale, BARF Nausea Scale, and Visual Fatigue Scale. Additionally, children's motivation and experiences regarding the intervention were assessed through individual interviews. Statistical analyses included Levene's test, Mann–Whitney U test, Yates chi-square test, Fisher–Freeman–Halton exact test, and Wilcoxon signed-rank test.