Birinci Cihan Harbi'nde Makedonya Cephesi'nde Türk Ordusu
Turkish Army in Macedonian Front in the First World War
- Tez No: 961582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Osmanlı İmparatorluğu Birinci Cihan Harbi'nde muhtelif cephelerde boy göstermiş, bazılarında cephenin yükünü tamamen sırtlarken bazılarında ise müttefiklerine yardım amacıyla birlik sevk etmiştir. Biz çalışmamızda, Avrupa Harekât Sahası'nın üç ayrı cephesinde müttefiklerinin yardımına koşan Türk Birlikleri'nden, Makedonya Cephesi'nde görev alan 20. Kolordu ile Türk-Rumeli Müfrezesi'nin faaliyetlerini konu aldık. Bunun yanında müttefik birlikleri ile İtilaf Kuvvetleri'nin faaliyetlerine de değinerek, hem literatürdeki eksikliğe bir katkı sunmak hem de Türk Birlikleri'nin varlığının nedenini olayları karşılaştırmalı bir şekilde aktararak doğru sonuca çalıştık. Arazide yapılan keşif gezileri arşiv belgeleri, matbu eserler ve araştırma makalelerinden faydalanarak kaleme aldığımız çalışmamızda harita ve krokilerde karşımıza çıkan manzara ile arşiv belgelerinde geçen ifadeleri karşılaştırarak olayları kronolojik sırasıyla inceledik. Vardığımız veyahut da muallakta kaldığımız olguları, bulgularını okuyucuya nedenleriyle aktardık ve elimizdeki verilerle desteklediğimiz sonuçları, kaynakçalarıyla birlikte sunduk.
Özet (Çeviri)
During the First World War, the Ottoman Empire had several fronts due to several reasons. In some fields, she took all the hardships of battle on her own while in others she mobilized her corps to help her allie. In this study we examined the movements of the 20th Corps and Turk-Rumelia Platoon, which had been at the Macedonia Front, one of three other European war theaters that Turkish units had been at. Besides, we tried to conclude by comparing allies and enemy units in a comparative method. And by doing this, we wanted to eihter contribute to the literature about which few studies have been done in this fildü and show what Turkish units have done there We used archive subjects in a chronological line. We presented to readers the things that we in douts about with their reasons and results that we found with their resources.