Social media in today's conformist society a case study on Germany's social media activism and its genuineness
Günümüzün konformist toplumunda sosyal medya Almanya'nın sosyal medya aktivizmi ve gerçekliği üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 961590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sosyal medya ve kullanıcı sayısı arttıkça, sosyal medyanın önemi de artıyor. Sosyal medya platformlarındaki influencer'lar, bu tür platformları tam zamanlı meslek olarak kullanarak artıyor. Günlük sosyal medya kullanımının merkezinde yer alıyorlar - izleyicileri onlardan paylaşımlar, videolar, fotoğraflar ve bazen de açıklamalar bekliyor. Asıl soru, influencer'ların bu beklentileri karşılayıp karşılayamadıklarıdır. Sosyal medya, dünyanın dört bir yanındaki insanlar üzerinde günlük ve sürekli bir etkiye sahip olduğu için siyasi alan için daha fazla araştırılması gereken yeni bir fenomendir. Özellikle genç nesiller bu etkiyle karşı karşıya kalmakta, siyasi görüşlerini ve eylemlerini şekillendirmekte ve oluşturmaktadır. Araştırma sorusu“Almanya'da sosyal medya aktivizmi, sosyal meselelere yönelik tutum ve etkiye katkıda bulunan inançları nasıl yayıyor ve bu aktivizmin gerçekliğini veya bir eğilimin takip edilmesini ne ifade ediyor?”karşılaştırmalı bir vaka çalışması ve metin ve belge analizi yoluyla incelenmiştir. Ana sonuçlar, çevrimiçi aktivizmde etki sahiplerinin gerçekliğinin ya durumla olan ilişkilerine ya da adalet olarak algıladıkları şey uğruna yapmaya istekli oldukları veya yaptıkları fedakarlıklara ve risklere bağlı olduğunu derlemektedir. Ayrıca, sosyal medyadan başka geliri olmayan etkileyicilerin bu riski alma olasılığı daha düşük olduğundan ve sessiz kalmayı tercih ettiklerinden, finansal riskler veya motivasyonların gerçek aktivizm üzerinde güçlü etkileri vardır.
Özet (Çeviri)
As social media and its user count grows, the importance of it grows along with it. influencers on social media platforms are increasing, using such platforms as full-time occupations. They are central to every day social media usage - their audience expects posts, videos, photos, and sometimes, statements. The question is whether or not the influencers are able to fulfill these expectations. Social media is a new phenomenon for the political sphere, which needs to be researched more, as it has an everyday and constant influence on people all over the world. Especially younger generations are confronted by this influence, shaping and forming their political views and actions. The research question“How does social media activism in Germany diffuse the beliefs contributing to attitude and influence towards social issues, and what implies the genuineness of this activism or the following of a trend?”is studied, through a comparative case study and textual and document analysis. The main results compile that genuineness of influencers in online activism, depends on either their relation to the situation or the 'sacrifices and risk they are willing to take or have made for the sake of what they perceive as justice. Additionally, financial risks or motivations have strong influences on genuine activism, as influencers who have no other income than social media, are less likely to take this risk, and prefer to stay silent.