Mahremiyet bilincinin akran zorbalığı ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between privacy awareness and peer bullying
  1. Tez No: 961591
  2. Yazar: ŞUHEDA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin mahremiyet bilinci düzeyleri ile akran zorbalığı yapma ve akran zorbalığına maruz kalma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kocaeli ili İzmit ilçesinde 2024-2025 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 5. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır (n= 667). Öğrencilerin mahremiyet bilinci düzeylerini belirlemek için İlkokul Öğrencilerine Yönelik Mahremiyet Bilinci ölçeği ile öğrencilerin akran zorbalığı yapma ve akran zorbalığına maruz kalma düzeylerini belirlemek için Akran Zorbalarını Belirleme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi için ilişkisiz t testi, tek yönlü ANOVA, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis ve Spearman Sıra Farkları Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde öğrencilerin mahremiyet bilinci düzeyleri ile akran zorbalığına maruz kalma düzeyleri arasında negatif yönlü, düşük düzeyde, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunurken mahremiyet bilinci düzeyleri ile akran zorbalığı yapma düzeyleri arasında ise negatif yönlü, orta düzeyde, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Araştırma problemlerine ilişkin bulgular tartışılmış olup araştırma sonucuna ve gelecek araştırmalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the privacy awareness levels of 5th grade middle school students and their levels of peer bullying and being exposed to peer bullying. The relational screening model was used in the study. The research population consists of 5th grade individuals studying in the 2024-2025 academic year in the Izmit district of Kocaeli province. The Privacy Awareness Scale for Primary School Students, was used to determine the privacy awareness levels of the students, and the Peer Bullies Identification Scale, was used to determine the levels of students' peer bullying and exposure to peer bullying. Independent t-test, one-way ANOVA, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis and Spearman Rank Difference Correlation coefficient were used to analyze the research data. According to the analysis of the data obtained from the research, a negative, low-level, statistically significant relationship was found between the students' privacy awareness levels and their exposure to peer bullying, while a negative, moderate, statistically significant relationship was found between the privacy awareness levels and their levels of perpetration of peer bullying. The findings related to the research problems have been discussed, and the results of the research and recommendations for future research have been included.