İmam Muhammed B. Ebû'l- Kâsim B. Babcûk El-Bakkâlî El-Harizmî'nin 'Miftâhü't-Tenzîl' isimli tefsirinden ac ve Mü'minûn surelerinin tahkik ve değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of suras al-Ḥajj and al-Muʾminūn from Imam Muhammad b. Abū al-Qāsim b. Babjūk al-Baqālī al-Harizmī's Tafsir titled 'Miftāh al-Tanzīl'
  1. Tez No: 961589
  2. Yazar: ABDULKARIM MOHAMMED MASOUD ALQAMOUDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İmam el-Bakallî'nin tefsiri, hicrî altıncı yüzyılın en değerli tefsirlerinden biri olarak kabul edilir. Müellifi, bu dönemin önde gelen ilmi şahsiyetlerinden biridir. Bu tefsir, genel yorumlara dayanan orta seviyeli bir tefsir olarak değerlendirilir; analitik bir tefsir türü değildir. Ayetlerin çoğunda genel anlamı vermekle birlikte, bazı problemli yerlerde ayrıntılı açıklamalarda bulunur. Kur'an'ı, Kur'an ile ve Hz. Peygamber'in (s.a.v.) hadisleriyle, sahabe ve tabiîn rivayetleriyle tefsir etmeye özen göstermiştir. Ayrıca ayetlerin anlamlarını açıklamada dil yönüne özel önem vermiştir. Araştırmacı, bu çalışmasında tefsirin yazma nüshasını incelemiş; müellifin hayatına dair bilgiler vermiş ve yazmayla ilgili konulara değinmiştir. Müellifin tefsirde benimsediği yöntemi ve başvurduğu kaynakları açıklamıştır. El yazması nüshaların tam bir tanımını yaparak onları değerlendirmiştir. Nüshayı modern yazım tarzına uygun olarak istinsah etmiş; Kur'an ayetlerini mushaf hattına uygun şekilde yazarak kaynak göstermiştir. Hadisleri tahric ederek yerlerini belirtmiş, metinde geçen önemli şahsiyetler için kısa biyografiler sunmuş, müellifin aktardığı metin ve görüşlerin asıl kaynaklarını göstermiş, geçen garip kelimeleri açıklamış ve çalışmasını sonuçlar ile öneriler içeren bir bölümle tamamlamıştır.
Özet (Çeviri)
The Tafsir of Imam al-Baqallī is considered one of the finest interpretations of the Qur'an from the 6th century AH. Its author was a prominent scholarly figure during this period. This tafsir is regarded as a mid-level exegesis that relies on a general interpretation approach rather than detailed analytical commentary. Although the author typically presents the overall meaning of the verses, he does elaborate on certain problematic passages. He gives particular attention to interpreting the Qur'an by means of the Qur'an itself and through transmitted reports from the Prophet Muhammad (peace be upon him), as well as the sayings of the Companions and the Followers. In addition, he focuses on the linguistic aspects to clarify the meanings of the Qur'anic verses. The researcher has presented a study of the manuscript in which he discusses the author and aspects related to his life, as well as details concerning the manuscript itself. He outlines the methodology adopted in the tafsir and the sources the author relied upon. The study also includes a full description and analysis of the manuscript copies. The researcher transcribed the manuscript while adhering to a modern writing style, writing the Qur'anic verses in accordance with the standard Uthmani script, and referencing them accurately. He also verified the prophetic traditions and identified their sources, provided brief biographies of notable figures mentioned, traced the origins of the quoted texts and statements to their original sources, explained obscure words, and concluded the work with a summary of findings and recommendations.The researcher presented a study on the manuscript in which he talked about the author and what is related to his life and about the manuscript and what is related to it, where he mentioned his approach adopted in his interpretation in addition to mentioning his sources from which he was transferred, with a full description of the copy of the manuscript and its study. He copied the copy taking into account the modern style of writing, and the writing of the Quranic verses is in the Quran, with its attribution, recitation of the prophetic hadiths with Madhafa, and mentioned a confined translation of the flags, and the attribution of the texts and sayings that the author conveyed from their sources, in addition to explaining the west of the words received, and mentioning a conclusion that included conclusions and recommendations.