Risk governance and organizational well-being: A theoretical odyssey
Risk yönetimi ve örgütsel iyi oluş: Teorik bir yolculuk
  1. Tez No: 961593
  2. Yazar: KHALED ALDRAIDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde risk yönetimi, organizasyonlarda yeni bir düşünme biçimi olarak özellikle önemli hale gelmiştir. Son yıllarda tüm sektörlerde dikkate değer değişimler ve hızlı bir ivmelenme yaşanmaktadır. Firmalar, kritik başarı kriterlerini sağlamak ve faaliyetlerini sürdürebilmek için risk yönetimini kullanmak zorundadır. Bu tez, yönetişim temelli etkili risk yönetimi stratejilerinin uygulanmasının, örgütsel performansı artırmak, tehlikeleri azaltmak ve iyilik hâlini (well-being) sağlamak açısından ne denli kritik olduğunu vurgulamaktadır. Çalışma, işletmelerin karşı karşıya kaldığı risklerin sıklığını, ciddiyetini ve stratejik boyutunu incelemekte; yalnızca riskten kaçınma ve riskin devri yerine, proaktif önlemlerin önemine dikkat çekmektedir. Örneklem sayısı 640'tır ve veriler PWC şirketi çalışanlarından toplanmıştır. Tez, yönetişimi etkin bir biçimde kullanarak, örgütsel yapıyı doğrudan bir yönetim sorumluluğu olarak ele alıp risk yönetimini azaltarak ve iyilik hâlini sağlayarak örgütsel hedeflere ulaşmak için bir dizi öneriyle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, risk management is particularly important since it's a new way of thinking in organizations. In recent years, there have been notable shifts and a quick acceleration in all industries. In order to ensure critical success criteria, firms must use risk management to protect themselves and continue their operations. The thesis highlights how crucial it is to implement efficient Governance risk management strategies to improve organizational performance and reduce hazards, and achieving well-being. It examines the frequency, seriousness, and strategic of risks that businesses manage, emphasizing the value of taking proactive measures in addition to risk avoidance and transfer. The sample's number is 640. The data is collected from PWC company employees. The thesis ends with a series of suggestions for using governance to achieve organizational objectives by reducing the risk management and achieving well-being in an efficient manner, taking organizational structure into account as a direct management duty.