Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanları mücadelesi
The struggle for maritime jurisdiction in the Eastern Mediterranean
- Tez No: 961598
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Doğu Akdeniz'de Soğuk Savaş'ın sona ermesi sonrasında bölgedeki keşiflerle enerji güvenliği önem kazanmıştır. Genel anlamda enerji kaynakları ihraç eden ülkeler ile ithal eden ülkeleri buluşturan Doğu Akdeniz bölgesinde yeni keşfedilen enerji yatakları bölgeye pek çok aktörün ilgisini artırmıştır. Söz konusu enerji yataklarının paylaşımında tüm ülkelerin kolektif bir mutabakatı ise şimdiye kadar mümkün olmamıştır. Dünyanın enerji ihtiyacı giderek artarken enerji kaynaklarının kısıtlı olması sorunların olduğu bölgelerdeki enerji kaynaklarına olan eğilimi de artırmaktadır. Henüz deniz yetki alanı paylaşım konusunda anlaşmaya varılmamış olan Doğu Akdeniz'de, enerji güvenliği ve güvenlikleştirme bu bağlamda bölge ülkelerinin dış politika unsurlarında önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Çalışma kapsamında başta Doğu Akdeniz ülkeleri olmak üzere, çeşitli devletler ve uluslararası kuruluşların enerji güvenliği politikaları ve deniz yetki alanı paylaşımı konusundaki tezleri uluslararası deniz hukuku içtihatları bağlamında değerlendirilerek, kaynaklarının verimli şekilde kullanımı ve deniz yetki alanları paylaşımı hususu değerlendirilmiştir. Çalışmada Türkiye'nin bundan sonra izlemesi gereken yol haritası hakkında da saptamalarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the end of the Cold War in the Eastern Mediterranean, energy security has gained importance with the discoveries in the region. Newly discovered energy deposits in the Eastern Mediterranean region, which generally brings together countries exporting and importing energy resources, have increased the interest of many actors in the region. A collective agreement of all countries on the sharing of these energy deposits has not been possible so far. While the world's need for energy is increasing, the scarcity of energy resources increases the tendency towards energy resources in problematic regions. In the Eastern Mediterranean, where no agreement has yet been reached on maritime jurisdiction sharing, energy security and securitization have started to take an important place in the foreign policy elements of the countries in the region. Within the scope of the study, the theses of various states and international organizations, especially the Eastern Mediterranean countries, on energy security policies and maritime jurisdiction sharing are evaluated in the context of international maritime law jurisprudence, and the efficient use of resources and maritime jurisdiction sharing are evaluated. The study also makes determinations about the road map that Turkey should follow in the future.