Global şirketlerde kadın yöneticilerin performansa etkisi
Women on corporate boards of global companies and their impact on company performance
  1. Tez No: 961597
  2. Yazar: YASEMİN ALTINYAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER AYDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünya genelinde kadın ve erkekler arasında eğitim, iş olanakları, sağlık hizmetlerine erişim ve siyasi katılım gibi alanlarda çeşitli düzenlemeler yapılmış olmasına rağmen, toplumsal cinsiyet eşitliği henüz tam anlamıyla sağlanamamıştır. Bu eşitsizlikler, özellikle farklı coğrafi bölgelerde daha belirgin şekilde gözlemlenmektedir. Cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik olarak hükümetler, uluslararası kuruluşlar ve kurumsal şirketler çeşitli yasa ve politikalar uygulamaktadır. 1980 sonrası dönemde globalleşmenin ivme kazanması ve ticaret hacimlerinin artmasıyla birlikte çok uluslu şirketlerin sayısında önemli bir artış yaşanmıştır. Aynı süreçte kurumsal sosyal sorumluluk kavramı da gelişerek, kurumsal yönetimin temel bileşenlerinden biri haline gelmiştir. Kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında yer alan unsurların zamanla ölçülebilir hale gelmesiyle birlikte, bu kavram çevresel, sosyal ve yönetişim ilkeleri çerçevesinde kurumsal uygulamalara dönüşmüştür. Cinsiyet eşitliği ve çevresel duyarlılık gibi değerler, kurumsal yönetim ilkeleri içerisinde daha görünür hale gelmiş, bu ilkeler hem global hem de yerel düzeyde şirketlerin yönetim prensipleri arasına girmiştir. Son yıllarda özellikle üst yönetim kademelerinde cinsiyet eşitliği ve çeşitliliğin etkisi, artan bir şekilde akademik araştırmalara konu olmaktadır. Bu bağlamda, yönetim kurullarında ideal üye sayısı, kadın-erkek dağılımı ve üyelerin nitelikleri halen araştırılmakta olan kurumsal yönetişim unsurları arasında yer almaktadır. Ancak, kadınların üst düzey yönetim rollerindeki temsiliyetinin şirket performansı üzerindeki etkisine ilişkin bulgular, farklı coğrafi bağlamlarda hala netlik kazanmamıştır. Nitekim analiz bulguları, yönetim kurullarındaki kadın temsiliyetinin şirket performansı üzerindeki etkisinin coğrafi bağlama bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile Güney Asya bölgelerinde elde edilen farklı yönlü ve anlamlı sonuçlar, bu ilişkinin evrensel değil, bağlamsal olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Bu çalışma, çok uluslu şirketlerin en üst karar alma organı olan yönetim kurullarındaki kadın üyelerin şirket performansı üzerindeki etkisini, dünyanın sekiz farklı coğrafi bölgesini kapsayacak şekilde incelemektedir. Yönetim kurullarında yer alan kadın üyelerin etkisi, üç temel finansal gösterge üzerinden değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, kadın yönetim kurulu üyelerinin şirket performansı üzerindeki etkisinin coğrafi bağlama göre farklılaştığını ve bu ilişkinin evrensel değil, bağlamsal olarak değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite numerous efforts to close the gender gap, gender inequality remains prevalent across all dimensions of society, including education, political participation, and the corporate world. This disparity is particularly pronounced in certain regions of the world. Governments, international organizations, and corporations continue to implement a variety of regulations and policies to promote gender equality. Since the 1980s, globalization and expanding global trade have led to a significant increase in the number of multinational corporations. During this period, corporate social responsibility has gained importance and has become a fundamental component of corporate governance. As the elements of corporate governance became measurable, corporate social responsibility evolved into a broader environmental, social, and governance framework. Gender equality and environmental concerns have gained visibility within corporate governance principles and have been integrated into both global and local corporate standards. In recent years, the role of women in upper echelons and board-level gender diversity has attracted growing academic attention. Board diversity plays a critical role in shaping strategic decisions and governance outcomes, and gender representation remains a key dimension of this diversity. Accordingly, the ideal board size, gender composition, and the competencies of board members continue to be examined as essential elements of corporate governance. However, the impact of female board members on company performance remains inconclusive across geographical regions. The findings of this study reveal that the effect of female board representation on corporate performance differs between regions. While a positive relationship is observed in the Middle East and North Africa, a negative association emerges in South Asia. These contrasting results indicate that the relationship between board gender diversity and firm performance is complex and should be evaluated within regional contexts rather than a universal context. This research aims to provide empirical evidence on the relationship between the presence of women on corporate boards and firm performance across eight geographical regions. The analysis is conducted using three financial indicators to measure company performance. The results demonstrate that the influence of female board members is context-dependent and varies according to regional characteristics.