Geç Roma İmparatorluğu ve Erken Bizans dönemi sanatında imparator ideolojisi
Emperor ideology in art of the Late Roman Empire and the Early Byzantine period
  1. Tez No: 961661
  2. Yazar: AYLİN TÜRKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASNU BİLBAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Geç Roma ve Erken Bizans dönemlerindeki imparator ideolojisinin sanatsal ifadesini ortaya koyabilmek bu tezin amacıdır. Erken Roma İmparatorluğu döneminde var olan imparator kültü, imparatorun özellikle erdemli yönetim anlayışını, Tanrı'nın iradesine hizmet etmeyi ve halkı doğru yolda tutmayı vurgular. Bu imparator ideolojisinin şekillendiği Geç Roma ve Erken Bizans dönemleri, Hıristiyanlık ve Neoplatonizmin derin etkilerinin hissedildiği önemli bir zaman dilimidir. Bu dönemde, Roma İmparatorluğu'nun egemenlik anlayışı, politik ve dini öğretilerle iç içe geçmiş bir biçimde gelişir. Hıristiyanlık, özellikle Konstantinus'un imparatorluğun başına geçmesiyle birlikte, imparatorluk yönetiminde merkezi bir rol oynamaya başlar ve imparatorlar, Tanrı'nın yeryüzündeki temsilcileri olarak görülür. Neoplatonizm ise, filozoflar aracılığıyla bu ideolojisinin felsefi temelini oluşturur ve imparatorun kutsallığı fikrini güçlendirir. Iustinianus dönemi sanat üslubu için bir son mu yoksa başlangıç mı tartışmaları hala devam ederken bu dönemin imparatorluk ideolojisi, Hıristiyanlığın öğretilerine dayanarak pekişir. Din ile siyaset arasındaki bu sıkı bağ, imparatora olan dini bağlılıkla birlikte daha da güçlenir. Bu ideoloji, imparatorun mutlak egemenliğini sadece politik bir otorite olarak değil, aynı zamanda dini bir lider olarak da kabul ettirerek, Roma'dan Bizans'a geçişin önemli bir parçası haline gelir. Böylece, imparatorun otoritesinin meşruiyeti hem dünyevi hem de ilahi bir temele dayandırılır.
Özet (Çeviri)
This thesis was started in order to reveal the artistic expression of the emperor ideology in the Late Roman and Early Byzantine periods. The emperor cult that existed in the Early Roman Empire period emphasized the emperor's understanding of virtuous governance, serving God's will and keeping the people on the right path. The Late Roman and Early Byzantine periods, when this emperor ideology took shape, are an important period of time when the deep influences of Christianity and Neoplatonism were felt. During this period, the Roman Empire's understanding of sovereignty developed in an intertwined manner with political and religious teachings. Christianity, especially with Constantine's ascension to the empire, began to play a central role in imperial administration and emperors were seen as God's representatives on earth. Neoplatonism, on the other hand, formed the philosophical basis of this ideology through philosophers and strengthened the idea of the emperor's divinity. While the debates on whether the Justinian period was an end or a beginning for the artistic style are still ongoing, the imperial ideology of this period was consolidated based on the teachings of Christianity. This close bond between religion and politics is further strengthened with religious devotion to the emperor. This ideology becomes an important part of the transition from Rome to Byzantium, by establishing the absolute sovereignty of the emperor not only as a political authority but also as a religious leader. Thus, the legitimacy of the emperor's authority is based on both a worldly and a divine basis.